Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWyjście z czerwonej strefy to ogromne wyzwanie społeczne. Czy jesteśmy wstanie mu podołać?

Wyjście z czerwonej strefy to ogromne wyzwanie społeczne. Czy jesteśmy wstanie mu podołać?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 20 październik 2020 00:10
Wyjście z czerwonej strefy to ogromne wyzwanie społeczne. Czy jesteśmy wstanie mu podołać? Fot: Bartosz Bieliński

Każdy tydzień obowiązywania czerwonej strefy, wraz z niosącymi nią obostrzeniami to ekonomiczne uderzenie w wielu przedsiębiorców, począwszy od branż które z uwagi na obostrzenia muszą zawiesić działalność, ale też wiele branż musi się liczyć z mniejszymi przychodami. Wydaje się zatem, że w naszym wspólnym społecznym interesie jest jak najszybsze wyjście z czerwonej strefy – jak wynika z naszej sobotniej analizy, w czerwonej strefie Bydgoszcz będzie przez przynajmniej 3 tygodnie (chyba, że dojdzie do złagodzenia kryteriów), ale równie dobrze możemy w niej pozostać do końca roku.

Wczoraj – 19 października – w Bydgoszczy stwierdzono 126 zachorowań na COVID-19, co jest kolejnym dobowym rekordem, co też pokazuje, że w praktyce oddalamy się od poluzowania obostrzeń niż przybliżamy do tego momentu. Wspomniane 3 tygodnie to prognoza bowiem bardzo optymistyczna, bowiem dla spełnienia podstawowego kryterium musielibyśmy w ciągu dwóch tygodni uzyskać wskaźnik zachorowań poniżej 30 dziennie – wczoraj został on przekroczony jednak czerokrotnie. Co gorsze – wystarczy tak naprawdę, że przez cztery dni stwierdzone będzie powyżej 100 zachorowań, aby założyć, że zostajemy w czerwonej strefie na kolejne ponad 2 tygodnie.

 

Trudno być optymistą, w sytuacji, gdy tendencja jeżeli chodzi o nowe zachorowania jest wzrostowa. Bardzo prawdopodobne jest, że w tym roku Święto Niepodległości będzie symboliczne, bowiem wszystko wskazuje na to, że Bydgoszcz będzie dalej znajdować się w czerwonej strefie. Powstaje pytanie co dalej z Jarmarkiem Bożonarodzeniowym? Trzeba założyć, że jeżeli najbliższe 2 tygodnie nie będą zwiastowały poprawy sytuacji epidemicznej, to również z tego wydarzenia będzie trzeba zrezygnować. Istnieje też prawdopodobieństwo, że w tym roku nie będzie zabaw sylwestrowych – także z powodu czerwonej strefy.

 

Potrzebna mobilizacja

Celem niniejszej publikacji nie jest straszenie nikogo, ale uświadomienie, że jeżeli każdy z nas nie podejmie się walki z epidemią, przede wszystkim w zakresie podstawowym, czyli przestrzegania zaleceń sanitarnych, to w czerwonej strefie możemy tkwić nawet miesiącami, bowiem przy obecnej skali aktywności COVID-19 w Polsce, spłaszczenie krzywej zachorowań potrwa znacznie dłużej.

 

Również w interesie przedsiębiorców jest jak najszybsze zmniejszenie liczby zachorowań, politycy zachęcający do buntowania się przeciwko obostrzeniom oraz do nienoszenia maseczek, przyczyniają się natomiast do wydłużenia okresu dodatkowych obostrzeń, a jeżeli sytuacja epidemiczna będzie się pogarszać, trzeba się liczyć z dodatkowymi obostrzeniami.

 

Warte obejrzenia

 • Memoriał Ireny Szewińskiej awansował do rangi Gold w cyklu Continental Tour

  Pierwszą dobrą wiadomością dla Bydgoszczy jest ustalenie, że będzie gospodarzem również 3. Memoriału im. Ireny Szewińskiej, który odbędzie się 30 czerwca 2021 roku. Druga – będzie to wydarzenie już innej rangi o znacznie wyższym prestiżu – World Athletics awansowała Memoriał do rangi Gold, przez co kolejne mitingi będą wydarzeniami lekkoatletyczymi prawie najwyższej rangi, wyżej jest bowiem tylko Diamentowa Liga.

 • Zawisza bliski zakończenia roku na pozycji lidera, Sportis przegrywa sensacyjnie z ousiderem

  Dzisiaj rozgrywane były mecze 16 kolejki IV ligi – ostatniej w roku 2020; runda zasadnicza zakończy się po 18 kolejkach – pozostałe dwie rozegrane zostaną wiosną. Prawie wszystkie kluby mają jednak jeszcze do rozegrania w tym roku zaległe mecze, które zostały przeniesione z uwagi na pandemię COVID-19. Najciekawszym meczem będzie zaległy pojedynek 15 kolejki pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz i Włocłavią Włocławek, mecz którego stawką może być pozycja lidera – zaplanowany jest on na 28 listopada.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

 • W poniedziałek czeka nas debata o stanie psychiatrii

  Polska jest w czołówce Europy pod względem liczby samobójstw – zaznacza Najwyższa Izba Kontroli, w wystąpieniu, w którym dość negatywnie ocenia stan polskiej psychiatrii, w tym szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. O sytuacji psychiatrii w naszym województwie będzie rozmawiał na poniedziałkowej sesji Sejmik Województwa. Będziemy chcieli tę debatę dla Państwa transmitować.

 • Emisja COVID-19 w kujawsko-pomorskim ponownie przyśpiesza

  Od kilku dni po kontrowersyjnych decyzjach Ministerstwa Zdrowia nie jesteśmy wstanie monitorować liczby aktywnych przypadków w województwie kujawsko-pomorskim. Jak wynika jednak z wyliczeń jakie udostępnił nam Adam Gapiński w czwartek współczynnik reprodukcji wirusa R przekroczył 1, przez co weszliśmy ponownie w fazę rozwoju epidemii.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu