Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW tym roku kwesty na ratowanie najstarszych bydgoskich nekropolii nie będzie

W tym roku kwesty na ratowanie najstarszych bydgoskich nekropolii nie będzie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 25 październik 2020 00:41

Co roku Towarzystwo Miłośników Bydgoszczy organizowało kwestę na ratowanie nagrobków i elementów tożsamości najstarszych bydgoskich cmentarzy – Starofarnego i Nowofarnego. Kwesta była również przygotowywana na ten rok, ale ostatecznie kilka dni temu zapadła decyzja o całkowitej rezygnacji z niej. Łatwo jest się domyśleć, że przyczyną jest sytuacja epidemiczna.

Jeszcze kilka dni temu planowano zorganizować kwestę w nieco innej formule – 1 listopada na cmentarzu Starofarnym zamiast kwestujących znanych bydgoszczan, miały zostać postawione stacjonarne skarbonki, zaś 2 listopada na Nowofarnym. Ostatni tydzień przyniósł jednak bardzo duży wzrost nowych zachorowań, stąd też decyzja o całkowitej rezygnacji z kwesty.

 

W tym roku TMMB najprawdopodobniej wyda Monografię cmentarza Nowofarnego autorstwa Janusza Umińskiego, we współpracy z historyk sztuki Bogną Derkowską-Kostkowską, która o tym dziele pisze - Wskazując pomniki do ochrony kierowałam się ich stanem zachowania, formą, także - w porównaniu z pomnikami już objętymi ochroną konserwatorską, zwracałam uwagę na osoby pochowane, którym należy się pamięć, wskazałam też część tumb, jako formy bardzo charakterystycznej dla cmentarza, aczkolwiek jest ich znacznie więcej i tworzą pewien ciekawy układ w obrębie kwater. (…) Utrzymanie jak największej liczby pomników o zabytkowych formach zwłaszcza w bezpośrednim sąsiedztwie nagrobków bezwzględnie zachowywanych z uwagi na ich wartość zabytkową czy upamiętnienie zasłużonych osób pozwoli na nadanie, stopniowo porządkowanej nekropolii, szczególnego klimatu podkreślającego jej unikatowy, zabytkowy charakter.(…) Cmentarz Starofarny jako obiekt zabytkowy, będący w rejestrze zabytków, nie powinien być miejscem stawiania nowych pomników o przypadkowej formie i gabarytach, jak to już się zadziałało…).

 

Fot: TMMB

 

W tym roku w sierpniu przypadła 100. rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. W 10. jej rocznicę – w 1930 roku na cmentarzu Nowofarnym odsłonięto pomnik Matki Bożej Królowej Polski. Dzięki kweście został on w ostatnich latach poddany renowacji, która wydłużyła jego żywot.

 

Wciąż pozostaje jednak wiele kwestii związanych chociażby z cmentarzem Starofarnym nierozwiązanych. Dochodziło bowiem do sytuacji niszczenia odnowionych nagrobków przez wandali. Od roku TMMB podnosi potrzebę montażu monitoringu, dyskusja o tym z władzami miasta toczy się od kilku miesięcy.

 

Warte obejrzenia

  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna
  • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

    Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu