Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRada Miasta Bydgoszczy solidaryzuje się z protestującymi. Radni PiS próbowali zakłócać wystąpienia, puszczono nawet Rotę

Rada Miasta Bydgoszczy solidaryzuje się z protestującymi. Radni PiS próbowali zakłócać wystąpienia, puszczono nawet Rotę

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 28 październik 2020 19:36
W trakcie sesji odbywały się protesty W trakcie sesji odbywały się protesty

Październikowa sesja Rady Miasta Bydgoszczy odbyła się w trybie zdalnym z uwagi na pogarszającą się sytuację epidemiczną. Radni obradowali za pomocą systemu informatycznego,który jak się okazuje ma poważną wadę, umożliwia zabieranie jednoczesne głosu wielu radnym, co w praktyce doprowadziło do tego, że wystąpienia były zakłócane okrzykami oraz puszczaną muzyką.

Sesja rozpoczęła się o godzinie 9, wówczas radna Joanna Czerska-Thomas w imieniu klubów Koalicji Obywatelskiej i Lewicy zgłosiła projekt stanowiska, w którym Rada Miasta zajęłaby opinie w sprawie sytuacji jaka ma miejsce obecnie w kraju. Jak się okazało, z powodów technicznych część radnych, która chciała poprzeć poszerzenie porządku obrad, zagłosowała przeciw, co zgłaszano jeszcze przed ogłoszeniem wyników. Ostatecznie głosowanie odbyło się drugi raz i procedowanie tego stanowiska włączono do porządku obrad. Nie było to jedna łatwe, bowiem radni PiS próbowali uniemożliwić prowadzenie obrad, po około 3 godzinach udało się jednak uchwalić porządek obrad.

 

Pod wieczór wrócono do stanowiska, radna Czerska-Thomas miała jednak ogromny problem z jego odczytaniem, bowiem radni PiS poprzez gwizdy, puszczanie Roty Marii Konopnickiej, w której refrenie mamy nawiązanie do Boga, a później okrzyki m.in. ,,Konstytucja”, próbowali jej to uniemożliwić. W bólach radna stanowisko odczytała, chcąc doprowadzić sesję do końca radna Anna Mackiewicz zgłosiła wniosek, aby nad tym punktem nie przeprowadzać już dyskusji, co zyskało aprobatę większości. Następnie wniosek przegłosowano. Przebieg sesji prezentujemy na materiale filmowym.

 

Radykalnie sprzeciwiamy się drastycznemu ograniczeniu praw kobiet, jakie nastąpiło 22 października na mocy wyroku tzw. „Trybunału Konstytucyjnego”. Za działanie tzw. Trybunału ponosi pełną odpowiedzialność politycznie Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, a rozstrzyganie w tym momencie, w samym szczycie pandemii ma na celu odwrócenie uwagi od problemów służby zdrowia – czytamy w stanowisku Rady Miasta Bydgoszczy z dnia 28 października - Rozstrzygnięcie tzw. „Trybunału Konstytucyjnego”, w którym zasiadają sędziowie wybrani z naruszeniem prawa, to skandaliczny zamach na wolność, konstytucyjne, niezbywalne prawa polskiego społeczeństwa. To drastyczne odebranie kobietom prawa do samostanowienia, do decydowania o własnym ciele, zdrowiu i życiu.

 

Nie możemy przejść obojętnie nad tym, że ten okrutny wyrok zapadł w czasie pandemii wirusa Sars-COV-2, skutecznie paraliżując możliwość wyraźnej społecznej odpowiedzi na tę decyzję.

Stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP przepisów, które dopuszczają przerywanie ciąży z powodów embriopatologicznych uznajemy za niedopuszczalne i haniebne.

Nie zgadzamy się na łamanie praw człowieka w Polsce. Apelujemy do Prezydenta RP, Rządu RP oraz Sejmu i Senatu RP o poszanowanie praw i godności kobiet.

Narażanie kobiet na utratę życia narusza art. 7 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych: „Nikt nie będzie poddawany torturom lub okrutnemu, nieludzkiemu albo poniżającemu traktowaniu lub karaniu”. Orzeczenie z 22 października stoi w jawnej sprzeczności z tymi zapisami.

 

Orzeczenie Trybunału to przyzwolenie na tortury kobiet – ich trwałe cierpienia fizyczne, psychiczne i emocjonalne. To sprowadzenie kobiet do roli inkubatorów, pozbawionych prawa do decydowania o sobie, odarcie ich z przyrodzonej i niezbywalnej godności.

 

Zmuszenie Polek do noszenia płodów z wadami genetycznymi i rodzenia martwych dzieci lub dzieci, które umrą zaraz po porodzie nigdy nie znajdzie naszego poparcia.

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

  W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

 • Siarzewo dzieli lewicę

  W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu