Jesteś tutaj: HomeBydgoszczŻyd, który po Jałcie upomniał się o Polskę

Żyd, który po Jałcie upomniał się o Polskę

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 04 listopad 2020 17:11
Artur Rubinsterin w młodości - 1906 rok Artur Rubinsterin w młodości - 1906 rok

Dzisiaj Państwowy Zespół Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina obchodzi Dzień Patrona, z powodu epidemii jego postać jest wspominana głównie on-line. O tej postaci krąży wiele anegdot począwszy od tego, że odmawiał występowania w NRD i RFN (republiki niemieckie), bo Niemcy wymordowali dużą część jego rodziny, po znamienne wydarzenie z 1945 na konferencji pokojowej w San Francisco.

Artur Rubinstein urodził się w 1887 roku w Łodzi – był polskim Żydem. Uznawany był za jednego z wybitniejszych pianistów XX wieku. We wspomnianym 1945 roku w San Francisco odbyła się konferencja założycielska Organizacji Narodów Zjednoczonych,co było jednak symboliczne nie zaproszono na nią reprezentacji Polaków, bowiem Polskę uznano jako część sowieckiej strefy wpływów. Zachowanie aliantów po II wojnie światowej wobec Polski do dzisiaj może wywoływać w nas emocję, których wyraz dał Rubinstein zaproszony do zagrania przed możnymi świata koncertu - W tej sali, w której zebrały się wielkie narody, aby uczynić ten świat lepszym, nie widzę flagi Polski, za którą toczono tę okrutną wojnę. A więc teraz zagram polski hymn narodowy – powiedział Rubinstein po czy w pełni emocji zagrał Mazurka Dąbrowskiego.

 

Tamto zdarzenie opisuje w swojej książce Aleksander Bregman. Rubinstein po wojnie został obywatelem Stanów Zjednoczonych, choć związków z Polską się nigdy nie wyparł. Śmiałe wystąpienie w San Francisco raczej sympatii polskich władz komunistycznych mu nie przyczyniło.

 

Od 1991 roku postać tę upamiętnia jako swojego patrona Państwowy Zespół Szkół Muzycznych, zaś od 1993 roku w Bydgoszczy organizowany jest Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów ,,ArturRubinstein in memoriam”, który zainaugurowała zmarła niedawno dyrektor tej szkoły prof. Ewa Stąporek-Pośpiech.

 

Okolicznościowy klip przygotowały dzisiaj także uczennice szkoły:

 

Warte obejrzenia

  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna
  • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

    Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu