Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNiebywałe: Prezydent Torunia zamiast skupiać się na walce z epidemią, walczy z pomysłem utworzenia Uniwersytetu Medycznego

Niebywałe: Prezydent Torunia zamiast skupiać się na walce z epidemią, walczy z pomysłem utworzenia Uniwersytetu Medycznego

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 06 listopad 2020 00:29
Niebywałe: Prezydent Torunia zamiast skupiać się na walce z epidemią, walczy z pomysłem utworzenia Uniwersytetu Medycznego CC BY-SA 3.0 by Darpaw

Toruń to obecnie największe ognisko COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim, gdyby zachorowalność na 100 tys. mieszkańców w całej Polsce był taka jak w Toruniu, to już dawno mielibyśmy pełen lockdown. Prezydent Torunia Michał Zaleski poświęca natomiast czas na zwalczanie inicjatywy utworzeni Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, która przyczynić może się do zwiększenia kształcenia lekarzy.

 

O potrzebie powrotu do prac nad obywatelskim projektem ustawy w sprawie powołania Uniwersytetu Medycznego pisaliśmy kilka tygodni temu, apel do przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia skierował też prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, natomiast poseł Jan Szopiński wygłosił w tej sprawie oświadczenie na sali posiedzeń Sejmu RP. List prezydenta Bydgoszczy spotkał się ze zdecydowaną krytyką włodarza Torunia, który napisał list do parlamentarzystów z województwa kujawsko-pomorskiego.

 

W tym kontekście zdumiewa mnie opisywana w mediach lokalnych inicjatywa Pana Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, który zaapelował w tych dniach do jednego z posłów Okręgu Bydgoskiego o wznowienie działań na rzecz powołania Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy, a tym samym - likwidacji Collegium Medicum UMK. Jakkolwiek rozumiem polityczne pobudki aktywności Pana Prezydenta, wykorzystujące trudną sytuację służb medycznych i podatny grunt opinii publicznej zbulwersowanej aktualnym stanem opieki medycznej w Polsce, proszę Państwa: w tym trudnym momencie nie traćmy energii na jałowe spory i zmiany organizacyjne, które mogą negatywnie odbić się na organizacji szkolnictwa medycznego i służby zdrowia w naszym regionie! Od takich dyskusji i zmian nie przybędzie nam w regionie (także i w Bydgoszczy) tak potrzebnych lekarzy i pielęgniarek, personelu pomocniczego oraz specjalistycznego sprzętu i środków ochrony osobistej. Na tym się teraz skoncentrujmy! - pisze prezydent Torunia Michał Zaleski.

 

Znowu żonglowanie faktami

Panie prezydencie Zaleski – bo w związku z tym wpisem, trzeba się zwrócić do niego. Doskonale wszyscy sobie zdajemy sprawę, że powrót do prac parlamentarnych nie doprowadzi od razu do likwidacji Collegium Medicum, ani do zmian organizacyjnych w trakcie pandemii. To mogłoby nastąpić, ale nie oszukujmy opinii publicznej, że będzie to następowało w chwili obecnej.

 

Czas poruszenia tematu w pandemii nie jest przypadkowy, bowiem teraz zauważamy w praktyce jak krótkowzroczne argumenty dominowały w debacie nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy. Główny argument to po wyłączeniu z UMK struktury bydgoskiej Collegium Medicum, możliwy spadek toruńskiej uczeni w rankingach, natomiast aspekt potrzeby zwiększeni kształcenia lekarzy i pielęgniarek marginalizowano. Obecnie dostrzegamy brak kadry medycznej, to czy UMK oscyluje w okolicach 7 tys pozycji w jakimś rankingu czy znajdzie się powyżej 10 tys. niestety nie ma wpływu na bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców województwa.

 

Ponadto sytuacja epidemiczna pokazuje, że rankingi są bardziej fetyszem, bo weźmy bydgoski Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, który na tak wysokie notowania jak UMK w rankingach nie może liczyć, ale to właśnie w murach bydgoskiej uczelni powstał w trybie nadzwyczajnym prototyp polskiego respiratora, wynalazek niezwykle potrzebny w czasie epidemii.

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

  W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

 • Siarzewo dzieli lewicę

  W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu