Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJest determinacja dla rozbudowy trasy W-Z

Jest determinacja dla rozbudowy trasy W-Z

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 18 listopad 2020 00:23

Rozbudowa ulic Kamiennej, Artyleryjskiej i Pileckiego, wraz budową bezkolizyjnych skrzyżowań na głównych skrzyżowaniach Bydgoszczy – z ulicami: Gdańską, Sułkowskiego i Wyszyńskiego, a także kompleksową przebudową Węzła Wschodniego oraz dochodzącą do tego infrastrukturą mostową, to była jedna z głównych obietnic wyborczych prezydenta Rafała Bruskiego z 2018 roku.

Do dzisiaj największym mankamentem tego ambitnego projektu jest brak zapewnionego finansowania. Samo przedsięwzięcie, które mogło jeszcze w 2018 czy w 2019 roku sprawiać wrażenie z gatunku sciene-fiction,albo przynajmniej odległe daleko w czasie. Jest jednak widoczna na tyle duża determinacja, że inwestycja mogłaby ruszyć fizycznie pod koniec kadencji.

 

W październiku Zarząd Dróg i Komunikacji Publicznej otrzymał decyzję środowiskową dla realizacji tego przedsięwzięcia. Decyzję przyznano dla wariantu zakładającego budowę tunelu pod ulicą Gdańską, tunel powstać miałby też pod ulicą Sułkowskiego, natomiast w przypadku ulicy Wyszyńskiego, trasa W-Z przebiegałaby nad nią, w ramach wiaduktu. W projekcie budżetu na 2021 rok planuje się przeznaczyć kwotę 250 tys. zł na wybór wykonawcy dokumentacji projektowej oraz o wystąpienie o wydanie przez wojewodę decyzji ZRID, po której mogłaby ruszyć budowa. Ten formalny etap może potrwać około roku – dwóch. W pierwszym etapie planuje się zrealizować odcinek od skrzyżowania z ulicą Gdańską do Wyszyńskiego. Posiadanie decyzji ZRID, ma sprawić, że w razie gdyby pojawiły się środki zewnętrzne na realizację tej inwestycji – Bydgoszcz byłaby gotowa z inwestycją.

 

Jak wynika z decyzji środowiskowej – realizacja tego wariantu wymagałaby rozbiórki 32 budynków mieszkalnych oraz 21 innego przeznaczenia, 39 gospodarczych i 190 garaży.

 

Ratusz chciałby fundusze na to ogromne przedsięwzięcie inwestycyjne pozyskać z Funduszu Odbudowy Europy – jest to dyskutowany nowy instrument w ramach Unii Europejskiej, który ma służyć odbudowie gospodarek po pandemii COVID-19, głównie poprzez stymulowanie inwestycji. Środki Unia Europejska chce pozyskać z obligacji, które będą spłacane w latach 2028-2050. Więcej o finansach UE pisaliśmy wczoraj - Wciąż brak porozumienia w sprawie wieloletnich ram finansowych Unii Europejskiej (raport)

 

Do Polski jak wynika z lipcowych ustaleń (mogą one ulec w toku dalszych negocjacji zmianie) ma trafić w ramach tego instrumentu 139 mld euro, czyli około 750 mld zł. Bydgoszcz koncepcje rozbudowy trasy W-Z zgłosiła do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, które opracowuje Krajowy Plan Odbudowy. Ten dokument będzie negocjowany z Komisją Europejską i na jego podstawie zostanie rozdysponowana przysługująca Polsce pula w ramach Funduszu Odbudowy Europy.

 

Jak wynika z wypowiedzi wiceministra Waldemara Budy, projekt Krajowego Planu Odbudowy powinien się pojawić na początku 2021 roku, wówczas będziemy wiedzieli, na ile realne jest uzyskanie montażu finansowego dla tej inwestycji z Funduszu Odbudowy Europy (Next Generation UE).

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

  W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

 • Siarzewo dzieli lewicę

  W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu