Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz64 lata temu Bydgoszcz dała świadectwo wolności

64 lata temu Bydgoszcz dała świadectwo wolności

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 18 listopad 2020 19:33

Jesień 1956 roku była w Polsce i na Węgrzech dość napięta – najpierw w czerwcu mieszkańcy Poznania powiedzieli dość dla sowieckiego protektoratu nad Polską, w październiku zainspirowani tym wystąpieniem studenci z Budapesztu doprowadzili do rewolucji, w wyniku której na chwilę poczuli się gospodarzami w swoim kraju, domagając się wycofania Armii Czerwonej. Sowieci krwawo stłumili protesty na Węgrzech.

 

18 listopada 1956 roku w Bydgoszczy nie zanosiło się na nic wielkiego, przy dzisiejszej ulicy Gdańskiej przed jednym z kin doszło do przepychanki z milicją, która poruszyła jednak tłum, który miał dość obecnej sytuacji. Wyruszono najpierw w kierunku Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej, aby wyrazić swoje niezadowolenie, po drodze skandując okrzyki solidarności z Węgrami, później bydgoszczanie udali się na Wzgórze Dąbrowskiego, gdzie zainstalowana była zagłuszarka fal radiowych m.in. Radia Wolna Europa. Tłum spalił ją, jako symbol tamtego zniewolenia.

 

Dzisiaj – 64 lata po tamtym wydarzeniu środowiska patriotyczne oddały wieczorem cześć uczestnikom tamtego wydarzenia odpalając race. Szczególnie pamiętano dzisiaj o Zdzisławie Cisowskim, który zmarł kilka tygodni temu, który przez lata propagował pamięć o Bydgoskim Listopadzie 1956 roku.

 

Wielu uczestników tamtych wydarzeń została skazana przez sądy w PRL-u za dokonanie aktów wandalizmu, dopiero przed kilkoma laty współczesne sądy zaczęły unieważniać tamte wyroki, co ma znaczenie symboliczne.

 

W 2016 roku przypadła 60. rocznica tamtych wydarzeń, w których uczestniczył ówczesny węgierski poseł Adam Mirkóczki, obecnie burmistrz Eger.

 

Warte obejrzenia

  • Remis w meczu na szczycie – Zawisza mistrzem jesieni

    W zaległym meczu 15 kolejki IV ligi Zawisza Bydgoszcz zremisował z Włocłavią Włocławek, pod fenomenalnej końcówce meczu. Dla niebiesko-czarnych oznacza to pozycję lidera do końca 2020 roku. Do końca rundy zasadniczej pozostały jeszcze dwie kolejki, plus kilka zaległych meczów.

    Etykiety: piłka nożna
  • Memoriał Ireny Szewińskiej awansował do rangi Gold w cyklu Continental Tour

    Pierwszą dobrą wiadomością dla Bydgoszczy jest ustalenie, że będzie gospodarzem również 3. Memoriału im. Ireny Szewińskiej, który odbędzie się 30 czerwca 2021 roku. Druga – będzie to wydarzenie już innej rangi o znacznie wyższym prestiżu – World Athletics awansowała Memoriał do rangi Gold, przez co kolejne mitingi będą wydarzeniami lekkoatletyczymi prawie najwyższej rangi, wyżej jest bowiem tylko Diamentowa Liga.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

Wiadomości z regionu