Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz64 lata temu Bydgoszcz dała świadectwo wolności

64 lata temu Bydgoszcz dała świadectwo wolności

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 18 listopad 2020 19:33

Jesień 1956 roku była w Polsce i na Węgrzech dość napięta – najpierw w czerwcu mieszkańcy Poznania powiedzieli dość dla sowieckiego protektoratu nad Polską, w październiku zainspirowani tym wystąpieniem studenci z Budapesztu doprowadzili do rewolucji, w wyniku której na chwilę poczuli się gospodarzami w swoim kraju, domagając się wycofania Armii Czerwonej. Sowieci krwawo stłumili protesty na Węgrzech.

 

18 listopada 1956 roku w Bydgoszczy nie zanosiło się na nic wielkiego, przy dzisiejszej ulicy Gdańskiej przed jednym z kin doszło do przepychanki z milicją, która poruszyła jednak tłum, który miał dość obecnej sytuacji. Wyruszono najpierw w kierunku Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej, aby wyrazić swoje niezadowolenie, po drodze skandując okrzyki solidarności z Węgrami, później bydgoszczanie udali się na Wzgórze Dąbrowskiego, gdzie zainstalowana była zagłuszarka fal radiowych m.in. Radia Wolna Europa. Tłum spalił ją, jako symbol tamtego zniewolenia.

 

Dzisiaj – 64 lata po tamtym wydarzeniu środowiska patriotyczne oddały wieczorem cześć uczestnikom tamtego wydarzenia odpalając race. Szczególnie pamiętano dzisiaj o Zdzisławie Cisowskim, który zmarł kilka tygodni temu, który przez lata propagował pamięć o Bydgoskim Listopadzie 1956 roku.

 

Wielu uczestników tamtych wydarzeń została skazana przez sądy w PRL-u za dokonanie aktów wandalizmu, dopiero przed kilkoma laty współczesne sądy zaczęły unieważniać tamte wyroki, co ma znaczenie symboliczne.

 

W 2016 roku przypadła 60. rocznica tamtych wydarzeń, w których uczestniczył ówczesny węgierski poseł Adam Mirkóczki, obecnie burmistrz Eger.

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

  W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

 • Siarzewo dzieli lewicę

  W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu