Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPo roku tracimy bezpośredni pociąg na Słowację

Po roku tracimy bezpośredni pociąg na Słowację

Napisane przez  Ł.R. / rynek-kolejowy.pl Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 21 listopad 2020 00:15
Węzeł Inowrocław Węzeł Inowrocław

Od 13 grudnia 2019 roku kursuje codzienny pociąg TLK Rozewie relacji Gdynia, przez Bydgoszcz i Inowrocław oraz Wrocław do Żyliny na Słowacji. 13 grudnia bieżącego roku pociąg zniknie jednak z rozkładu jazdy. Ciężko powiedzieć czy tylko na jeden sezon, czy na znacznie dłużej.

 

Głównym operatorem TLK Rozewie była polska spółka PKP Intercity (zdecydowana większość trasy pociągu to terytorium Polski), we współpracy ze słowackimi kolejami ZSSK. Już po uruchomieniu tego połączenia w kuluarach mówiło się, że PKP Intercity miało w tym taki interes, że w ramach współpracy pociąg TLK Rozewie oparty był o słowackie wagony, których polskiemu przewoźnikowi brakowało, które realizowały w głównej mierze prace przewozową między Gdynią i Wrocławiem, zaś odcinek słowacki trasy tego pociągu stanowił jedynie dodatek.

 

PKP Intercity za oficjalny powód zakończenia współpracy podaje niski standard wagonów i brak działań ze strony słowackiej dla ich poprawy. Co ciekawe, jak podaje portal rynek-kolejowy.pl – zdaniem ZSSK przyczyną przerwania współpracy jest remont stacji w Żylinie, który znacznie zmniejsza jej przepustowość. Słowacy deklarują jednak chęć powrotu do współpracy w przyszłości.

 

Połączenie do Żyliny było drugim międzynarodowym obsługiwanym przez nasze województwo. Od 2012 roku kursuje codzienny pociąg z Gdyni do Berlina przez Bydgoszcz i Inowrocław.

 

Warte obejrzenia

  • Remis w meczu na szczycie – Zawisza mistrzem jesieni

    W zaległym meczu 15 kolejki IV ligi Zawisza Bydgoszcz zremisował z Włocłavią Włocławek, pod fenomenalnej końcówce meczu. Dla niebiesko-czarnych oznacza to pozycję lidera do końca 2020 roku. Do końca rundy zasadniczej pozostały jeszcze dwie kolejki, plus kilka zaległych meczów.

    Etykiety: piłka nożna
  • Memoriał Ireny Szewińskiej awansował do rangi Gold w cyklu Continental Tour

    Pierwszą dobrą wiadomością dla Bydgoszczy jest ustalenie, że będzie gospodarzem również 3. Memoriału im. Ireny Szewińskiej, który odbędzie się 30 czerwca 2021 roku. Druga – będzie to wydarzenie już innej rangi o znacznie wyższym prestiżu – World Athletics awansowała Memoriał do rangi Gold, przez co kolejne mitingi będą wydarzeniami lekkoatletyczymi prawie najwyższej rangi, wyżej jest bowiem tylko Diamentowa Liga.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

Wiadomości z regionu