Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPo roku tracimy bezpośredni pociąg na Słowację

Po roku tracimy bezpośredni pociąg na Słowację

Napisane przez  Ł.R. / rynek-kolejowy.pl Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 21 listopad 2020 00:15
Węzeł Inowrocław Węzeł Inowrocław

Od 13 grudnia 2019 roku kursuje codzienny pociąg TLK Rozewie relacji Gdynia, przez Bydgoszcz i Inowrocław oraz Wrocław do Żyliny na Słowacji. 13 grudnia bieżącego roku pociąg zniknie jednak z rozkładu jazdy. Ciężko powiedzieć czy tylko na jeden sezon, czy na znacznie dłużej.

 

Głównym operatorem TLK Rozewie była polska spółka PKP Intercity (zdecydowana większość trasy pociągu to terytorium Polski), we współpracy ze słowackimi kolejami ZSSK. Już po uruchomieniu tego połączenia w kuluarach mówiło się, że PKP Intercity miało w tym taki interes, że w ramach współpracy pociąg TLK Rozewie oparty był o słowackie wagony, których polskiemu przewoźnikowi brakowało, które realizowały w głównej mierze prace przewozową między Gdynią i Wrocławiem, zaś odcinek słowacki trasy tego pociągu stanowił jedynie dodatek.

 

PKP Intercity za oficjalny powód zakończenia współpracy podaje niski standard wagonów i brak działań ze strony słowackiej dla ich poprawy. Co ciekawe, jak podaje portal rynek-kolejowy.pl – zdaniem ZSSK przyczyną przerwania współpracy jest remont stacji w Żylinie, który znacznie zmniejsza jej przepustowość. Słowacy deklarują jednak chęć powrotu do współpracy w przyszłości.

 

Połączenie do Żyliny było drugim międzynarodowym obsługiwanym przez nasze województwo. Od 2012 roku kursuje codzienny pociąg z Gdyni do Berlina przez Bydgoszcz i Inowrocław.

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

  W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

 • Siarzewo dzieli lewicę

  W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu