Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSamorządowcy chcą porozmawiać z ministrem Czarnkiem. W piątek w ostatniej chwili do spotkania nie doszło

Samorządowcy chcą porozmawiać z ministrem Czarnkiem. W piątek w ostatniej chwili do spotkania nie doszło

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 21 listopad 2020 10:00

W piątek 20 listopada w Warszawie miało się odbyć spotkanie ministra odpowiedzialnego za edukację Przemysława Czarnka z przedstawicielami korporacji samorządowych – m.in. Unii Metropolii Polskich oraz Związku Miast Polskich. Tematem spotkania miała być głównie rosnąca dysproporcja w kosztach utrzymania systemu edukacji a wysokością subwencji oświatowej jaką otrzymują samorządy od rządu. Do spotkania nie doszło, bowiem z powodów osobistych minister nie pojawił się w resorcie.

 

- Sytuacja w oświacie jest teraz bardzo trudna, problemów jest bardzo dużo. O nich wszystkich chcieliśmy porozmawiać z ministrem Czarnkiem. Przede wszystkim o sposobie organizacji i finansowania oświaty. Krótko przed spotkaniem okazało się, że pan minister nie może spotkać się z nami osobiście, zaproponowaliśmy więc przełożenie spotkania na inny termin, w którym wszyscy będziemy mogli korzystać z takich samych narzędzi, łącząc się online - mówi zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz, przewodnicząca Komisji UMP ds. Edukacji.


Co do zasady system oświatowy utrzymywany jest przez rząd, który przekazuje na ten cel samorządom subwencje. W ostatnich latach dysproporcja pomiędzy wysokością subwencji, a realnymi kosztami wzrastała, przez co samorządy musiały coraz więcej dokładać do utrzymania systemu. Bydgoski ratusz szacuje, że Bydgoszcz dopłaca rocznie dodatkowo około 122 mln zł.

 

- Z punktu widzenia dużych miast, kolejnym problemem jest dbałość o wysoką jakość edukacji. Niezbędne jest opracowanie standardów edukacyjnych związanych z organizacją i finansowaniem oświaty oraz przekazanie większych kompetencji jednostkom samorządu terytorialnego. Ważne jest, aby zmienić podejście kształcenia w szkołach do modelu kształtowania samodzielności w poszukiwaniu wiedzy – tłumaczy zastępczyni prezydenta Iwona Waszkiewicz.

 

Samorządowcy liczą, że minister Czarnek szybko wyznaczy nowy termin spotkania, które może odbyć się online.

 

Warte obejrzenia

  • Remis w meczu na szczycie – Zawisza mistrzem jesieni

    W zaległym meczu 15 kolejki IV ligi Zawisza Bydgoszcz zremisował z Włocłavią Włocławek, pod fenomenalnej końcówce meczu. Dla niebiesko-czarnych oznacza to pozycję lidera do końca 2020 roku. Do końca rundy zasadniczej pozostały jeszcze dwie kolejki, plus kilka zaległych meczów.

    Etykiety: piłka nożna
  • Memoriał Ireny Szewińskiej awansował do rangi Gold w cyklu Continental Tour

    Pierwszą dobrą wiadomością dla Bydgoszczy jest ustalenie, że będzie gospodarzem również 3. Memoriału im. Ireny Szewińskiej, który odbędzie się 30 czerwca 2021 roku. Druga – będzie to wydarzenie już innej rangi o znacznie wyższym prestiżu – World Athletics awansowała Memoriał do rangi Gold, przez co kolejne mitingi będą wydarzeniami lekkoatletyczymi prawie najwyższej rangi, wyżej jest bowiem tylko Diamentowa Liga.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

Wiadomości z regionu