Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz liczy na 5,5 mld z Planu Odbudowy Europy

Bydgoszcz liczy na 5,5 mld z Planu Odbudowy Europy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 23 listopad 2020 11:20

Z Planu Odbudowy Europy według ustaleń lipcowego szczytu Polska powinna otrzymać 23,1 mld bezzwrotnych dotacji i 34,2 mld preferencyjnych pożyczek, co w przeliczeniu jest ponad 200 mld zł. Europa Next Generation (jedna z nazw tego programu) ma być dodatkową formą wsparcia obok funduszy strukturalnych Unii Europejskiej na lata 2021-2027, której intencja jest odbudowa gospodarki UE po pandemii COVID-19.

Do wetowania budżetu UE na lata 2021-2027, wraz z Planem Odbudowy Europy przez polski rząd, odniósł się dzisiaj prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski - Dyskusja jest bardzo żywna, wypowiadają się europarlamentarzyści – pani Beata Kempa twierdzi, że to są niewielkie środki, bez których sobie poradzimy. Podobnie twierdzi Jarosław Kaczyński. Ja jetem tym przerażony – komentował na konferencji prasowej.

Z wyliczeń ratusza wynika, że Bydgoszcz otrzymała już z Unii Europejskiej około 3 mld zł wsparcia - o 6,7, może o 8 lat przyśpieszył się rozwój miasta – ocenia prezydent Bruski.

 

Środki z Funduszu Odbudowy Europy – są do dodatkowe pieniądze, obok wieloletniego budżetu UE – maja być wydatkowane na podstawie Krajowych Planów Odbudowy, w Polsce taki dokument rząd planuje ogłosić po nowym roku. Bydgoszcz do tej puli ponad 200 mld zł złożyła kilka wniosków wartych 5,5 mld zł.

 

Najwięcej kosztował miałaby południowo-wschodnia obwodnica Bydgoszczy, która jest obecnie na etapie kończenia koncepcji, komunikująca węzeł lotnisko z Fordonem – 2 mld zł. Druga największa wartość, to zadanie o którym pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, czyli rozbudowa trasy W-Z, wraz z budową bezkolizyjnych skrzyżowań ulicy Kamiennej z Gdańską, Sułkowskiego i Wyszyńskiego – 1,25 mld zł. Bydgoszcz wnioskuje też o 150 mln zł na rozbudowę ulicy Nakielskiej.

 

Pełna lista:


 

- Warto zastanowić się co to jest suwerenność. Czy nagle wejdą obce wojska? Nie wejdą. Czy ktoś inny będzie sprawował rządy w Polsce niż? Nie będzie – odnosi się do wypowiedzi polityków związanych z rządem, prezydent Rafał Bruski - To są górnolotne słowa, które dążą do jednego, aby bezkarnie w Polsce można było zmieniać prawo, aby zapewnić sobie bezkarność.


Zdaniem Bruskiego spór rządu o reformę sądownictwa z Unią Europejską jest jałowy - 5 lat trwa reforma sądownictwa – i jakie są efekty tej reformy? Żadne, to że ludzie wychodzą na ulicę protestować, że łamane są kręgosłupy sędziom.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Od dzisiaj nowe zasady zasłaniania ust i nosa

    Od soboty obowiązuje m.in. w środkach komunikacji publicznej i w miejscach ogólnodostępnych nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczki - wynika z rozporządzenia opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw.

     

  • Sutkowski: szczyt trzeciej fali epidemii około 20-25 marca

    Szczyt trzeciej fali epidemii wypadnie około 20-25 marca - powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. W jego ocenie, przyrost zakażeń można ograniczyć szybko nawet o 70 procent, ale wymagałoby to odpowiedzialności społecznej.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu