Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWiceminister na sesji Rady składał obietnice w imieniu rządu, prezydent zarzucał mu kłamstwo

Wiceminister na sesji Rady składał obietnice w imieniu rządu, prezydent zarzucał mu kłamstwo

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 26 listopad 2020 06:39

Wczoraj na zdalnej sesji Rady Miasta Bydgoszczy odbyło się pierwsze czytanie projektu budżetu na 2021 rok. Zgodnie z tradycją, pierwsze czytanie jest wstępną dyskusją o zaproponowanym przez prezydenta projekcie uchwały, budżet uchwalany będzie natomiast najprawdopodobniej w grudniu, w trakcie sesji budżetowej pojawić mogą się też poprawki radnych opozycji, których złożenie ten klub już zapowiedział.


O projekcie budżetu autorstwa prezydenta Rafała Bruskiego już pisaliśmy - Na razie rok 2021 zapowiada się jako ostatni z dużymi inwestycjami

 

- Budżet najtrudniejszy w naszej historii, ale dla mnie optymistyczną nutą jest to, że udało nam się zachować ponad 480 mln zł budżetu inwestycyjnego – ocenił rok budżetowy 2021 przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej Jakub Mikołajczak - Mam nadzieje, że w 2020 roku uda nam się wrócić do dynamicznego rozwoju.

 

Krytycznie do budżetu odniósł się w imieniu klubu radnych PiS wiceminister Jarosław Wenderlich, który zaczął jednak od pochwał dla polityki rządu swojego przełożonego, premiera Mateusza Morawieckiego - Sytuacja samorządów jest stabilna – podkreślał, po czym - My ten budżet analizujemy, tak jak zawsze konstruktywne poprawki złożymy.

 

- Rząd premiera Mateusza Morawieckiego wspiera samorządy w realizowanych przez nich inwestycji – zaznaczał Wenderlich, przypominając, że Bydgoszcz otrzymała ponad 60 mln wsparcia w ostatnim czasie z Programu Inwestycji Lokalnych. Wspomnieć należy, że duża część tych środków będzie wydatkowana właśnie w roku budżetowym 2021.

 

- Będą pieniądze z Funduszu Dróg Samorządowych – obiecał wiceminister Wenderlich. Obecnie FDS pozwala dotować samorządowe inwestycje drogowe w miastach nie mającego statusu wojewódzkiego, czyli Bydgoszcz nie spełnia tego kryterium. W czerwcu premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że ta zasada się zmieni, aby również miasta wojewódzkie mogły aplikować o środki - Proszę czekać – zaznaczył Wenderlich.


Prezydent Rafał Bruski zarzucił radnemu kłamanie - Finanse miasta się załamały jak każdego samorządu w Polsce. Załamany w ten sposób, że musimy mniej inwestować i brać kredyt na inwestycje.

 

Dalej prezydent wypomniał, że z powodu ,,nieudolnej polityki PiS” Polacy są stratni 1 mld na nieudanej inwestycji w elektrownie w Ostrołęce - Z 1 mld z Ostrołece na bydgoszczan przypada 1% 10 mln zapłacili za nieudacznictwo pana kolegów.

 

Prezydent wypomniał także, że bydgoszczan niezorganizowane w maju wybory prezydenckie przez Pocztę Polskę kosztował 1 mln zł.

 

- Mógłbym opowiadać o elektrowni atomowej jaką budował pan Grad, o portalu dla bezdomnych lub innych aferach – kwitował radny Jarosław Wenderlich, prezydenta Bydgoszczy.

 

Zachodnia pierzeja

Wenderlich wypominał, że gdy procedowano nad budżetem na 2020 rok, radni PiS wnioskowali o zabezpieczenie środków na odbudowę zachodniej pierzei Starego Rynku. Wiceminister wskazał, że takie środki znajdują się już w projekcie prezydenta na 2021 roku, co w jego opinii może świadczyć o tym, że nie chciano tego zadania w budżecie na 2020 rok tylko dlatego, że wnioskowali o to radni opozycji.

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

  W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

 • Siarzewo dzieli lewicę

  W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu