Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZrobiono pierwszy krok, aby Bydgoszcz mogła aplikować o dotacje rządowe na remont dróg

Zrobiono pierwszy krok, aby Bydgoszcz mogła aplikować o dotacje rządowe na remont dróg

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 28 listopad 2020 00:00

Co roku w drodze konkursu samorządy mogą aplikować o promesy z Funduszu Dróg Samorządowych, w ramach których rząd wspomaga inwestycje drogowe na terenach gmin i powiatów. Z tej pomocy do tej pory nie mogła korzystać Bydgoszcz, bowiem wyłączone były największe miasta będące siedzibami Wojewodów lub Sejmików Województw. W czerwcu na Rynku w Fordonie zmianę tych przepisów obiecał premier Mateusz Morawiecki.

Pierwszy krok zrobiono w ubiegłym tygodniu – 19 listopada Sejm RP przyjął nowelizację ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, która zakłada wprowadzenie nowej kategorii – inwestycji miejskich. O te środki będą mogły aplikować miasta wojewódzkie, które do tej pory ze wsparcia z FDS nie mogły korzystać.

 

 

Duże miasta będą mogły w danej edycji FDS uzyskać do 80% wartości inwestycji, przy czym dotacja może wynieść maksymalnie 30 mln zł. FDS zakłada zarówno budowę nowych dróg, ale także prowadzenie remontów.

 

Ustawa trafiła do Senatu RP, który zajmie się nią najprawdopodobniej w połowie grudnia. Jeżeli senatorowie nie wniosą poprawek to trafi ona do podpisu przez prezydenta Andrzeja Dudę, w przeciwnym wypadku ustawa powróci do Sejmu.

 

Z punktu widzenia Bydgoszczy mogą być to dodatkowe środki, które obecnie w projekcie budżetu nie są ujęte, przez co bliski 0,5 mld portfel inwestycyjny (planowane na 2021 rok inwestycje) może się nieznacznie powiększyć. Potrzeb jeżeli chodzi o modernizację dróg jest w Bydgoszczy bowiem wiele, obecnie dużym problemem jest zły stan Wiaduktów Warszawskich, ale też mieszkańcy Miedzynia upominają się o ulicę Nakielską.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Nasze województwo z jedną z najwyższych pul z Regionalnego Programu Operacyjnego

    W latach 2021-2027 do Polski w ramach funduszy strukturalnych trafi ponad 350 mld zł, podobnie jak w poprzednich perspektywach unijnych, część tej puli trafi do każdego województwa w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki przedstawił wstępne założenia polityki spójności na lata 2021-2027.

    Etykiety: Unia Europejska
  • Grudzień okazał się jeszcze tragiczniejszy o listopada

    W grudniu według danych Eurostatu w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono 3,5 tys. zgonów, to najwięcej od czasu II wojny światowej, także więcej o listopada, który uznawany był do tej pory jako najbardziej tragiczny miesiąc – prawie 2,9 tys. zgonów. Wstępne dane wskazują, że w 2020 roku w naszym województwie zmarło ponad 26 tys. osób.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu