Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRok 2021 w Bydgoszczy będzie – Rokiem Bydgoskiego Marca 81

Rok 2021 w Bydgoszczy będzie – Rokiem Bydgoskiego Marca 81

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 29 listopad 2020 18:41

W środę Rada Miasta Bydgoszczy uchwaliła, że rok 2021 będziemy obchodzić w sposób szczególny upamiętniając bydgoskie wydarzenia z marca 1981 roku. Radni zgodzili się z tą uchwałą jednogłośnie. W marcu przypadnie 40. rocznica tamtych wydarzeń.

W marcu 1981 roku wybuchł w Bydgoszczy strajk chłopski – rolnicy indywidualni chcieli powołać do życia swój związek zawodowy ,,Solidarność Rolniczą”, na wzór wywalczonej kilka miesięcy wcześniej – w sierpniu 1980 roku NSZZ Solidarność. 19 marca grupa bydgoskich działaczy Solidarności udała się na posiedzenie Wojewódzkiej Rady Narodowej, w budynku dzisiejszego Urzędu Wojewódzkiego, aby się wstawić za rolnikami, brutalnie interweniowała milicja, co przełożyło się na dłuższy kryzys.

 

Ustanawiając „ Rok Bydgoskiego Marca `81”, Rada Miasta Bydgoszczy pragnie w szczególny sposób upamiętnić tamte chwile oraz uczestników Marca, którzy w niełatwych czasach zdecydowali się podjąć walkę o wolność, samorządność, niezależność i demokrację. Wydarzenia stały się częścią drogi do wolności i są symbolem walki o wolną Polskę - czytamy w uchwale Rady Miasta Bydgoszczy – Ustanowienie „Roku Bydgoskiego Marca `81” nada wielu inicjatywom społecznym, kulturalnym, naukowym i edukacyjnym spójny charakter. Pozwoli także na zachowanie pamięci o przełomowych wydarzeniach sprzed czterdziestu lat i ich bohaterach. Wpłynie też na budowanie historycznej świadomości mieszkańców Bydgoszczy,

 

Rok 2019 obchodzony był w Bydgoszczy jako Rok Wolności. Na rok bieżący nie uchwalono specjalnego roku, z uwagi na jego szczególność,bowiem w styczniu przypadła 100. rocznica powrotu Bydgoszczy do Polski.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Odważna teza mogąca wyjaśniać przyczyny chaosu na kujawsko-pomorskiej kolei

    W niemal każdej publikacji poświęconej zamieszaniu związanego z cięciami połączeń regionalnych podkreślamy, że główną przyczyną niekorzystnych dla mieszkańców decyzji jest nagłe odejście od planu przeprowadzanie wieloletniego przetargu. Zamiast tego podjęto się ,,na ostatnią” chwilę negocjacji z przewoźnikami, umów jednorocznych, gdzie pozycja negocjacyjna województwa była słaba, stąd też Polregio i Arriva mogli żądać wyższych stawek. Wciąż nie wyjaśniono dlaczego zrezygnowano z przetargu, ciekawą tezę w tym temacie przedstawia publicysta kolejowy Karol Trammer.

    Etykiety: kolej Karol Trammer
  • Kolejna spółka wojewódzka planuje inwestować na kredyt

    Rok 2021 jest pierwszym, w którym Województo Kujawsko-Pomorskie musi wydatkować ponad 30 mln zł na spłatę zobowiązań, jakie zależna od niego spółka zaciągnęła w 2010 roku na modernizację szpitali wojewódzkich, przed nami teraz dziesięć lat intensywnych spłat. Okazuje się, że wieloletnie zobowiązania planuje zaciągnąć też spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne.

Wiadomości z regionu