Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzez 75 lat myślano, że to dzieło Leona Wyczółkowskiego uległo spaleniu. Teraz wraca do bydgoskiego muzeum

Przez 75 lat myślano, że to dzieło Leona Wyczółkowskiego uległo spaleniu. Teraz wraca do bydgoskiego muzeum

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 13 grudzień 2020 00:26
Przez 75 lat myślano, że to dzieło Leona Wyczółkowskiego uległo spaleniu. Teraz wraca do bydgoskiego muzeum Fot: Tomasz Koss

W ostatnim czasie działania policyjne pozwoliły odzyskać wiele dzieł sztuki, które zostały zrabowane w trakcie II wojny światowej, o których często myślano, iż uległy zniszczeniu. W zakończonym tygodniu Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego odzyskało kolejne dzieło sztuki, autorstwa patrona muzeum.

Rynek wykonany w technice graficznej kredką litograficzną i tuszem, który przedstawia rzekę Wisłę w Grudziądzu (nazwa dzieła ,,Wisła pod Grudziądzem) namalował Leona Wyczółkowski, który mieszkał pod Bydgoszczą. Obraz trafił do zbiorów właściciela Fabryki Mebli i Zakładu Architektury Wewnętrznej Jakuba Hechlińskiego, którego wnuczka postanowiła to dzieło przekazać Muzeum Okręgowemu, co nastąpiło przed wojną.

 

Odzyskane dzieło / Fot: Tomasz Koss

 

Po zajęciu Bydgoszczy przez Niemców, decyzją nadburmistrza Waltera Ernsta została przeniesiona na dwór w Dębowie, w którym w 1945 roku wybuchł pożar. Rysunek ,,Wisła w Grudziądzu” uznany został za zniszczony. 9 grudnia, po 75 latach Muzeum Okręgowe odzyskało ten obraz i wkrótce będzie mógł zostać udostępniony odbiorcom, jako element naszego dziedzictwa narodowego.

 

O odzyskanych kilka tygodni temu dziełach sztuki piszemy więcej - Do muzeum wróciły obrazy zrabowane w czasie wojny

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

  W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

 • Siarzewo dzieli lewicę

  W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu