Jesteś tutaj: HomeBydgoszczLatos o nowej odmianie koronawirusa: sytuacja jest bardzo niepokojąca

Latos o nowej odmianie koronawirusa: sytuacja jest bardzo niepokojąca

Napisane przez  PAP Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 21 grudzień 2020 09:56

Sytuacja jest bardzo niepokojąca, bo jeszcze nie uporaliśmy się z jedną pandemią, a pojawia się już nowa, zmutowana wersja - odniósł się w Polskim Radiu 24 szef sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos do doniesień o pojawieniu się w południowo-wschodniej Anglii nowej odmiany wirusa.

 

Nowa odmiana koronawirusa VUI-202012/01, która rozprzestrzenia się w południowo-wschodniej Anglii spowodowała, że brytyjski rząd znacząco ograniczył plany poluzowania restrykcji na Boże Narodzenie, a kolejne państwa europejskie wstrzymują ruch pasażerski z Wielką Brytanią. Uważa się, że nowy wariant wirusa albo pojawił się u pacjenta w Wielkiej Brytanii, albo został sprowadzony z kraju o niższej zdolności monitorowania mutacji koronawirusa. Przypadki tego wariantu, wywodzące się z Wielkiej Brytanii, stwierdzono już w Danii, Holandii i Australii. Naukowcy twierdzą jednak, że dotychczas opracowane szczepionki przeciwko koronawirusowi niemal na pewno będą skuteczne także w przypadku nowej odmiany.

 

Latos pytany był w poniedziałek rano, czy mamy się czego obawiać, jeśli chodzi o nową mutację wirusa. Stwierdził, że "sytuacja jest bardzo niepokojąca, bo jeszcze nie uporaliśmy się z jedną pandemią, to już pojawia się jego nowa zmutowana wersja". Równocześnie zaznaczył jednak, że nie ma jeszcze pełnej informacji na temat nowego wirusa, ale doniesienia przywołują, że część krajów zamyka się "na kontakt z Wielką Brytanią".

 

Przypomniał, że Brytyjczycy jako jedni z pierwszych rozpoczęli szczepienia i wydawało się, że też jako jedni z pierwszych uzyskają kontrolę nad pandemią. Jednak wirus ich zaskoczył.

 

Latos odniósł się również do zapowiedzi wprowadzenia przez rząd nowych obostrzeń m.in. zakazu przemieszczenia się w Sylwestra. Zaznaczył, że zrozumiałe jest to, że Polacy mogą czuć się zniecierpliwieni i zmęczeni pandemią, ale są one konieczne, by uniknąć III fali pandemii. Dodał, że huczne obchodzenie Nowego Roku mogłoby być "ogromnym niebezpieczeństwem dla wszystkich".

 

"Rząd szuka rozwiązań, by nie doprowadzić do III fali i to u progu rozpoczęcia szczepień" - podkreślił.

 

Pytany był również o pojawiające się w przestrzeni publicznej wypowiedzi, m.in. Rzecznika Praw Obywatelskich, że niektóre z wprowadzanych rozwiązań nie mają umocowania prawnego.

 

"Nie słyszałem w tej wypowiedzi niejako w drugim zdaniu, na jednym oddechu apelu do tego, że niezależnie jak on ocenia stronę prawną tych proponowanych rozwiązań, to, że jednak należy ich przestrzegać, bo dbajmy nie tylko o własne bezpieczeństwo, ale naszych znajomych bliskich, które będziemy w najbliższych dniach spotykać. Jakoś tego nie widziałem. To jest raczej anarchizowanie, namawianie czy sugerowanie łamania prawa" - powiedział Latos.

 

"Mnie też wiele rzeczy nie odpowiada, też chciałbym więcej swobody, ale w tym wszystkim zwycięża jakiś zdrowy rozsądek, jakaś dyscyplina i odpowiedzialność nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale też bezpieczeństwo innych obywateli" - dodał.

 

Powiedział też, że gdybyśmy przestrzegali reżimu, to nie mielibyśmy problemu. Niestety, wirus się rozprzestrzenia, bo tej dyscypliny wśród nas brakuje.

 

Latos był tez pytany, czy ma pomysł, by zaradzić sceptycyzmowi przeciw szczepieniom. "Musimy dawać przykład i mówić, dlaczego warto się szczepić" - powiedział.(PAP)

 

tor/ mhr/

 

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

  W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

 • Siarzewo dzieli lewicę

  W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu