Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWęgierski generał przez 3 lata był bydgoszczaninem, ostatnio stał na czele misji UE w Sarajewie

Węgierski generał przez 3 lata był bydgoszczaninem, ostatnio stał na czele misji UE w Sarajewie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 08 styczeń 2021 06:36
Węgierski generał przez 3 lata był bydgoszczaninem, ostatnio stał na czele misji UE w Sarajewie Fot: EUFOR

Bałkany to chyba najbardziej niespokojny obszar w Europie, stąd też dla zachowania pokoju misje międzynarodowe. W Bośni i Hercegowinie, która ogłosiła niepodległość w 1992 roku i aspiruje do członkostwa w Unii Europejskiej początkowo o bezpieczeństwo ludności dbałą misja NATO – SFOR. Od 2004 roku zastąpiła ją misja EUFOR Althea pod egidą Unii Europejskiej.

Od maja 2019 roku do maja 2020 roku na czele misji EUFOR w Sarajewie stał węgierski generał brygady László Szabó. W Bydgoszczy nie jest to postać anonimowa, bowiem w latach 2013-2016 gen. Szabó był zastępcą dowódcy Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO, a jednocześnie szefem sztabu. Uczestniczył również w organizowanych w Bydgoszczy wydarzeniach kulturalnych poświęconych relacjom polsko-węgierskim.

 

- Dziękuję, że miałem okazję tu mieszkać, uczyć się i pracować razem z wami – powiedział gen. László Szabó w lipcu 2016 roku, gdy kończył misję w Bydgoszczy, wyrażając się z uznaniem o mieście. Zawodowo oprócz przygotowywania dużych ćwiczeń sztabowych, które w Centrum Szkolenia Sił Połączonych odbywały się kilka razy w roku, był odpowiedzialny także we współpracę z Gruzinami, którzy aspirują do bycia członkiem NATO.

W Bośni i Hercegowinie gen. László Szabó kierował misją EUFOR Althea w ramach węgierskiej zmiany – To była fantastyczna wyprawa pozwalająca zdobyć wiele doświadczenia. Jestem wdzięczny, że mogłem być częścią tego personelu – powiedział na przekazując obowiązki swojemu następcy gen. Ernő Baráth z Czech.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021

Wiadomości z regionu