Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZa śmieci być może będziemy mogli płacić mniej. Jest projekt ustawy

Za śmieci być może będziemy mogli płacić mniej. Jest projekt ustawy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 08 styczeń 2021 19:20

Obecnie w Bydgoszczy opłata za gospodarkę odpadami wynosi 21 zł miesięcznie od mieszkańca. Jeszcze pod koniec 2019 roku stawka ta wynosiła 13 zł, do tamtego poziomu wrócić może być już ciężko, ale na obniżkę jest szansa, wszystko zależy od sprawności procesu legislacyjnego. Obniżka nawet o kilka złotych, to w skali roku odczuwalna oszczędność dla mieszkańców.

Dyskusja o cenach odpadów pojawia się niemal na każdej sesji Rady Miasta Bydgoszczy, radni opozycji uważają, że stawki są za duże. Zastępca prezydenta Michał Sztybel wini nowelizację ustawy, która doprowadziła z dniem 1 stycznia 2020 roku do podwyżki opłat. W jego opinii kluczowy jest zapis ustanawiający maksymalną stawkę od nieruchomości niezamieszkałych, co w praktyce ma prowadzić do sytuacji, gdy właściciele nieruchomości niezamieszkałych płacą mniej niż wynoszą realne koszty odbioru odpadów od nich, a z racji tego, że system gospodarowania odpadami powinien się bilansować, stratę tę pokrywają mieszkańcy nieruchomości zamieszkałych. Z wyliczeń ratusza wynika, że jest to około 5 zł miesięcznie od mieszkańca więcej.

 

Od dobrego roku spór o ten zapis toczą samorządowcy z ministerstwem odpowiedzialnym za środowisko. Pod koniec sierpnia ówczesny minister klimatu Jacek Ozdoba wyraził pogląd, że ustawa powinna zostać poprawiona, w kwestii maksymalnych stawek od nieruchomości niezamieszkałych, zapowiadając podjęcie w tym kierunku działań legislacyjnych. Mijały kolejne miesiące, w międzyczasie doszło do rekonstrukcji rządu, w końcu 29 grudnia pojawił się projekt nowelizacji ustawy, który jest obecnie poddany konsultacjom m.in. z samorządami. W dalszej kolejności trafi on do Sejmu, później Senatu i być może za jakiś czas ustawa zostanie poprawiona i wtedy będzie realna szansa na obniżkę opłat także w Bydgoszczy.

 

Inny element przygotowywanej nowelizacji przepisów ma umożliwić karanie za niesegregowanie odpadów konkretnych lokatorów, co ma być odejściem od odpowiedzialności zbiorowej w blokach i większych skupiskach mieszkalnych.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Szczególnie trudna sytuacja robi się w powiecie inowrocławskim. Epidemiczne podsumowanie lutego

    W lutym stwierdzono w województwie kujawsko-pomorskim nieco ponad 14 tys. zakażeń na COVID-19, co stanowi spadek o ponad 6 tys. w stosunku do stycznia. Spowodowane to nie było tylko faktem, że luty jest o 3 dni krótszym miesiącem, bowiem w lutym średnio dziennie na 100 tys. mieszkańców zakażały się 24 osoby, gdy w styczniu były to 32. W lutym stwierdzono 520 zgonów, o ponad 200 mniej niż w styczniu.

    Etykiety: covid19
  • ,,Kolejne pokolenie AK walczy z kolejnym pokoleniem UB” Czy jest to podział na kolejne pokolenia?

    Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w którym upamiętniamy podziemie antykomunistyczne, osoby nie zgadzające się na podporządkowanie Polski Moskwie, za co zapłaciły tragiczną karę. Jest to jednak święto opowiadające o wojnie domowej, o trudnej dla Polaków historii, wcale nie tak odległej, z którą musimy się rozprawić. Nie raz pojawia się slogan, że spory jakie przy okazji 1 marca się pojawiają to walka kolejnego ,,pokolenia AK z UB”, mamy zatem do czynienia z wciąż otwartą raną.

Wiadomości z regionu