Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW powietrzu wisi kolejny spór o oświetlenie z Enea

W powietrzu wisi kolejny spór o oświetlenie z Enea

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 11 styczeń 2021 13:24

Rok 2020 minął pod znakiem sporu Urzędu Miasta Bydgoszczy z operatorem Enea, w efekcie którego latarnie aż do listopada nie były naprawiane, przez co mieszkańcy skarżyli się na ciemności. Naprawy ruszyły dopiero jesienią, z powodu zawartej 13 listopada umowy pomiędzy Bydgoszczą i Enea. Wraz z nowym rokiem pojawia się jednak nowy problem.

 

W listopadzie zawarto umowę obejmującą latarnie znajdujące się w przestrzeni należącej do miasta do końca 2021 roku oraz do końca 2020 roku dla latarni znajdujących się na terenie spółdzielni mieszkaniowych i innych zarządców. Ta druga umowa dobiegła zatem końca i pojawia się problem, co dalej?

 

Sprawa tak naprawdę dotyczy tego kto ma płacić za utrzymanie tych latarni, do końca roku robił to budżet miasta, spółdzielcy liczą, że tak dalej będzie, póki co jednak nie udało się jednak z ratuszem wypracować wspólnego stanowiska. Enea 28 grudnia napisała do prezydenta list, w którym informuje, że w związku z wygaśnięciem umowy z dniem 1 stycznia powinno zgasnąć ponad 3,1 tys. lamp, ale operator kierując się dobrem mieszkańców ich nie wyłącza. Enea apeluje do miasta o pilne podjęcie rozmów.

 

Ratusz uważa, że to niezgodne z przepisami

Urząd Miasta opierając się o opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku uważa, że finansowanie z budżetu miasta oświetlenia na terenie należącym do innych właścicieli, byłoby naruszeniem ustawy o finansach publicznych - z konstrukcji art. 18 ust. 1 pkt 3 ustawy Prawo energetyczne w kontekście art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o samorządzie gminnym nie można wywodzić, że na gminie spoczywa obowiązek finansowania oświetlenia na wszystkich możliwych: ulicach i placach - pisze RIO w swojej opinii - z uwagi na powiązania systemowe z ww. art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o samorządzie gminnym, ów obowiązek dotyczy wyłącznie tych ulic i placów, do których prawo dysponowania posiada gmina.

 

W dniu 31 grudnia prezydent Rafał Bruski poinformował, że miasto nie będzie finansowało oświetlenia na terenach nienależących do miasta, w tym w spółdzielniach mieszkaniowych. Prezydent wskazuje też, że zawarł umowe na tamte obszary do końca 2020 roku, aby dać Enea czas na dogadanie się m.in. ze spółdzielniami.

 

Jedną z przyczyn sporu ratusza z Enea w ubiegłym roku był brak inwentaryzacji liczby latarni, przez co budżet miasta miał płacić w rachunkach od operatora za nieistniejące już latarnie. Według inwentaryzacji jaka przeprowadził Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej było to ponad tysiąc nieistniejących punktów świetlnych.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

26 stycznia 1920 - powrót Koronowa do Polski

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

  • Znany jest wstępny termin budowy S-10 do Warszawy. Wielu z nas tego nie dożyje

    Droga ekspresowa S-10 połączyć ma zewnętrzną obwodnicę Warszawy z Toruniem, Bydgoszczą i Szczecinem. Budowę odcinka Bydgoszcz – Toruń planuje się do 2025 roku, odcinek zachodni w kierunku Szczecina to perspektywa kolejnych lat, ale dość sensacyjny wydać się może termin oddania odcinka na wschód od Torunia.

  • Widoczny spadek liczby nowych zakażeń w kujawsko-pomorskim

    Średnia liczba zakażeń COVID-19 na 100 tys. mieszkańców, dla ostatnich 7 dni – wyniosła w województwie kujawsko-pomorskim 25, co jest w stosunku do analogicznego tygodnia spadkiem o 7. Wciąż jest to wynik wyższy od średniej krajowej – 14,5 – ale też znacznie niższy niż obserwowaliśmy to jeszcze na przełomie grudnia i stycznia.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu