Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOficjalny portal Watykanu informuje o niekorzystnym dla Diecezji Bydgoskiej wyroku

Oficjalny portal Watykanu informuje o niekorzystnym dla Diecezji Bydgoskiej wyroku

Napisane przez  Ł.R. / Vatican News Opublikowano w Bydgoszcz środa, 13 styczeń 2021 06:35

W grudniu informowaliśmy, że Sąd Apelacyjny w Gdańsku utrzymał wyrok Sądu Okręgowego w Bydgoszczy nakazującego zapłatę łącznej kwoty 300 tys. zł przez diecezję bydgoską i archidiecezję wrocławską ofierze byłego księdza Pawła K., który miał się dopuścić czynów pedofilskich. O tym wyroku wspomniało część lokalnych mediów, ale w publikatorach podkreślających swoje związki z Kościołem jest to raczej temat tabu, tymczasem o sprawie napisał portal Vatican News.

Portal Vatican News na mocy decyzji papieża Franciszka ,,Motu Proprio” ustanawiającego sekretariat ds. komunikacji, jest jednym z oficjalnych publikatorów Kurii Rzymskiej. Jest zatem w pewnym sensie medium państwowym Watykanu.

 

W opublikowanej w grudniu w języku niemieckim publikacji wspomina się, że diecezja bydgoska i archidiecezja wrocławska muszą zapłacić około 67 tys. euro odszkodowania - Polen: Bistümer müssen hohe Entschädigung zahlen. Cytowany jest też sędzia wydający wyrok, w stwierdzeniu iż, biskupi w obu diecezjach mieli wiedzę na temat czynów jakich dopuszcza się były już kapłan. Na zakończenie pojawia się sformułowanie, iż Episkopat Polski, w przeciwieństwie do Episkopatu Niemiec nie ustanowił zasad wypłacania odszkodowań ofiarom czynów pedofilskich. Stąd też ten wyrok ma być dla tej materii przełomowy.

 

Das Erzbistum Breslau (Wroclaw) und das Bistum Bromberg (Bydgoszcz) scheiterten am Donnerstag mit ihrer Beschwerde gegen ein Urteil von Februar, das sie laut polnischen Medienberichten gemeinsam zur Zahlung von umgerechnet etwa 67.000 Euro verpflichtet - czytamy na Vatican News.

 

W pewnym sensie i ta publikacja jest przełomowa, bowiem w Polsce wciąż mamy klimat, iż informowanie o tym wyroku może być działaniem wrogim wobec Kościoła, takie przeświadczenie próbuje budować część polityków, publicystów i mediów, tymczasem informacja pojawia się w publikatorze podległym Kurii Rzymskiej, a tym samym papieżowi Franciszkowi.

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

  W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

 • Siarzewo dzieli lewicę

  W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu