Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz101 lat temu rozpoczęły się kluczowe dla dziejów Bydgoszczy wydarzenia

101 lat temu rozpoczęły się kluczowe dla dziejów Bydgoszczy wydarzenia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 19 styczeń 2021 15:12

Bydgoszcz do Polski nie wróciła zaraz po 11 listopada 1918 roku, ale dopiero w styczniu 1920 roku, co wynikało z tego, że jeszcze w listopadzie 1918 roku nie było przesądzone czy Bydgoszcz powróci do dziejowej roli strażnicy polskich ziem zachodnich, czy pozostanie Brombergiem. Wśród kluczowych dat, które warto wspominać, znajduje się 19 stycznia 1920 roku.

Po tym jak 11 listopada w Warszawie Polska ogłosiła niepodległość wydarzyło się wiele – w grudniu w Poznaniu odbył się Polski Sejm Dzielnicowy, na którym zebrali się Polacy z ziem należących wówczas do Prus, niecały miesiąc później (27 grudnia) wybuchło Powstanie Wielkopolskiego, które przyniosło Polakom sukces. Kolejna kluczowa data to 28 czerwca 1919 roku, gdy w Paryżu Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski sygnowali Traktat Wersalski, na mocy którego ustalono, że Bydgoszcz za kilka miesięcy stanie się miastem polskim.

 

19 stycznia w ratuszu miała miejsce uroczystość, w trakcie której spotkali się przedstawiciele polskiej i niemieckiej elity miasta. Niemiecki nadburmistrz Hugo Wolf oficjalnie przekazał władze nad miastem Janowi Maciaszkowi, wyznaczonemu przez polską Naczelną Radę Ludową komisarycznym prezydentem Bydgoszczy.

 

Burmistrz Hugo Wolff przed oddaniem władzy zaapelował o uczciwe traktowanie Niemców w przyszłości i zadeklarował ich wolę służby wobec Bydgoszczy. Radca Wierzbicki w imieniu NRL wskazał Jana Maciaszka jako komisarycznego prezydenta.

 

- Panowie przekonani być możecie o tem, że rząd polski wszelkimi siłami starać się będzie nie tylko o podtrzymanie dobrobytu, handlu i przemysłu jak i kulturalnego rozwoju Bydgoszczy, ale dołoży wszelkich wysiłków, aby jak najbardziej rozwinąć – zadeklarował Jan Maciaszek.

 

Tak 100 rocznicę tych wydarzeń wspominaliśmy przed rokiem:

 

Wojsko polskie do Bydgoszczy wkroczyło dzień później 20 stycznia. Największe uroczystości miały miejsce jednak 22 stycznia, gdy do Bydgoszczy przyjechał głównodowodzący Armii Wielkopolskiej gen. Józef Dowbor-Muśnicki i wiceminister polskiego rządu Leon Janta-Połczyński, który oficjalnie przyłączył Bydgoszcz do Polski i do województwa wielkopolskiego.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Szczególnie trudna sytuacja robi się w powiecie inowrocławskim. Epidemiczne podsumowanie lutego

    W lutym stwierdzono w województwie kujawsko-pomorskim nieco ponad 14 tys. zakażeń na COVID-19, co stanowi spadek o ponad 6 tys. w stosunku do stycznia. Spowodowane to nie było tylko faktem, że luty jest o 3 dni krótszym miesiącem, bowiem w lutym średnio dziennie na 100 tys. mieszkańców zakażały się 24 osoby, gdy w styczniu były to 32. W lutym stwierdzono 520 zgonów, o ponad 200 mniej niż w styczniu.

    Etykiety: covid19
  • ,,Kolejne pokolenie AK walczy z kolejnym pokoleniem UB” Czy jest to podział na kolejne pokolenia?

    Dzisiaj obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w którym upamiętniamy podziemie antykomunistyczne, osoby nie zgadzające się na podporządkowanie Polski Moskwie, za co zapłaciły tragiczną karę. Jest to jednak święto opowiadające o wojnie domowej, o trudnej dla Polaków historii, wcale nie tak odległej, z którą musimy się rozprawić. Nie raz pojawia się slogan, że spory jakie przy okazji 1 marca się pojawiają to walka kolejnego ,,pokolenia AK z UB”, mamy zatem do czynienia z wciąż otwartą raną.

Wiadomości z regionu