Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSkandal: Pracownicy UMK w Toruniu mogą się szczepić przed kolejką na plecach bydgoskiego Collegium Medicum

Skandal: Pracownicy UMK w Toruniu mogą się szczepić przed kolejką na plecach bydgoskiego Collegium Medicum

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 27 styczeń 2021 01:02

Uniwersytet Mikołaja Kopernika jak niepodległości broni podległości w swoich strukturach Collegium Medicum, które toruńska uczelnia wchłonęła w kontrowersyjnych okolicznościach. Trudno się jednak temu dziwić, bowiem posiadani w strukturze CM w Bydgoszczy daje uczelni dodatkowe profity, jak ujawniają ,,Toruńskie Nowości”, w tym wypadku możliwość kierowania swoich pracowników na szczepienia przed kolejką. Wśród zaszczepionych w taki sposób jest poseł PiS Zbigniew Girzyński – z wykształcenia historyk.

Do poniedziałku 25 stycznia szczepione powinny być tylko osoby z ,,grupy 0”, w tym przede wszystkim służba zdrowia, pracownicy DPS, a także pracownicy i studenci uczeni medycznych. Z tymi ostatnimi ma to związek z tym, że uczelnie medyczne mają ciągłą styczność ze służbą zdrowia, studenci odbywają chociażby praktykę w szpitalach. Bydgoskie Collegium Medicum nie jest jednak niezależnym podmiotem, podlega bowiem rektorowi UMK prof. Andrzejowi Sokale, a ten postanowił rozszerzyć program szczepień na całą uczelnie.

 

Szczepienia w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia i jak się okazuje, już w ubiegłym roku pierwszą dawkę szczepionki przyjął poseł PiS Zbigniew Girzyński, będący pracownikiem UMK, jako doktor nauk humanistycznych wykłada historię, czyli ze służbą zdrowia i Collegium Medicum nie ma nic wspólnego. Decyzją prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego, Girzyński został zawieszony w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości.

 

Poseł ujawnia kulisy

Girzyński na Facebook-u wyjaśnił jak do tego wszystkiego doszło:

 

 

Szczepionek nie starczyło dla wszystkich z ,,grupy 0”

Gdyby częścią UMK nie było Collegium Medicum, to rektor tej uczelni nie dostałby możliwości rozporządzania szczepionkami. Ten przywilej jak wynika chociażby z wyjaśnień posła Girzyńskiego, został wykorzystany do szczepienia tej części kadry, która w żaden sposób do ,,grupy 0” się nie kwalifikuje.

 

Sprawa jest skandaliczna z tego powodu, że od kilku dni dostajemy informacje np. o pracownikach Domów Pomocy Społecznej, którzy pracują z osobami w podeszłym wieku, najbardziej narażonymi na ciężki przebieg COVID-19, którzy zaliczają się z tego powodu do ,,grupy 0”, ale do tej pory się nie zaszczepili, bowiem nie starczyło dla nich szczepionek. Nie starczyło, bowiem ważniejsi okazali się wybitni humaniści z toruńskiego UMK!

 

Warte obejrzenia

  • Zawisza przybliża się do III ligi

    W sobotę grała 22 kolejka IV ligi, w której zobaczyliśmy kolejne pojedynki pomiędzy klubami z grupy mistrzowskiej, walczącymi o awans do III ligi. Najciekawiej zapowiadał się mecz we Włocławku pomiędzy Liderem i liderującym w tabeli Zawiszą Bydgoszcz. Miał być to mecz na szczycie, okazał się jednak dość jednostronny.

    Etykiety: piłka nożna
  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu