Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRada Miasta Bydgoszczy staje w obronie Pomorskiego Okręgu Wojskowego

Rada Miasta Bydgoszczy staje w obronie Pomorskiego Okręgu Wojskowego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 27 styczeń 2021 11:41

Tchórzostwo zarzucał wojewodzie prezydent Rafał Bruski na dzisiejszej sesji Rady Miasta, w trakcie której głosami radnych Koalicji Obywatelskiej i SLD podjęto decyzję o zaskarżeniu decyzji wojewody dekomunizującą nazwę skweru Pomorskiego Okręgu Wojskowego na Osiedlu Leśnym. Przeciwko zaskarżaniu decyzji uchwały głosowali radni PiS, choć wielu z nich w 2016 roku poparło nadanie tej nazwy.

 

- To dzięki POW możemy mówić, że Bydgoszcz jest polską stolicą NATO – podkreślał w dyskusji radny Jakub Mikołajczak. W uzasadnieniu uchwały zaskarżającej działania wojewody do sądu wskazuje się, że dzięki temu, że do 2011 roku w Bydgoszczy mieściła się siedziba POW, ulokowano nad Brdą wiele kluczowych jednostek dla Wojska Polskiego (chociażby Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych) oraz NATO.

 

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Lech Zagłoba-Zygler przypomniał, że na czele zespołu ds. nazewnictwa, który w 2016 roku rekomendował Radzie Miasta nadanie patronatu POW, stał radny PiS, legenda bydgoskiej Solidarności, Stefan Pastuszewski. Wśród radnych popierających tą nazwę był wiceminister Jarosław Wenderlich, który dzisiaj zmienił swoje zdanie - Głosowałem w 2016 roku, bo potrafię rozróżnić działalność POW przed i po 1989 roku – zaznaczał - To Prawo i Sprawiedliwość broniło POW, bo Platforma Obywatelska je zlikwidowała – przypomniał Wenderlich, co mogło wprowadzić słuchaczy w dezorientacje, skoro PiS twierdzi, że POW bronił, a teraz tę nazwę dekomunizuje.

Prezydent Rafał Bruski wyraził pogląd, że skoro wojewoda taką decyzję podjął, to powinien mieć odwagę wyjaśnić swoje argumenty radnym na sesji - Dla mnie jest tchórzostwo nieprzyjście tutaj i wyjaśnienie osobiście przez wojewodę dlaczego taką decyzję podjął.

 

- To jest jak wejście z kijem bejsbolowym na zacny bal i wrzucenie bomby. Reakcje na decyzje pana wojewody to kolejne podzielone środowiska, które jak świętowaliśmy różne rocznice np. Powstania Wielkopolskiego, przychodziły razem i świętowały, teraz zostały napuszczone na siebie – ocenił prezydent.

 

Zdekomunizować MON i Bydgoszcz?

Według prezydent trzymając się argumentacji wojewody i IPN, to dekomunizacja powinna objąć również Ministerstwo Obrony Narodowej, które również powstało po II wojnie światowej i było zależne od sowieckich generałów.

W dyskusji ze strony radnych PiS padały argumenty, iż POW było przez pewien czas kierowane przez sowieckich generałów, padło nawet porównanie do bolszewickich. Przyjmując, że POW miało duży wpływ miasto twórczy na Bydgoszcz, radna Anna Mackiewicz zapytała czy zatem można powiedzieć, że Bydgoszcz budowali bolszewicy? Według retoryki prezentowanej przez opozycję.


Radny Robert Kufel przypomniał,że w latach 80 z inicjatywy Pomorskiego Okręgu Wojskowego powstał 10 Wojskowy Szpital z Polikliniką w Bydgoszczy.

 

Warte obejrzenia

  • Zawisza przybliża się do III ligi

    W sobotę grała 22 kolejka IV ligi, w której zobaczyliśmy kolejne pojedynki pomiędzy klubami z grupy mistrzowskiej, walczącymi o awans do III ligi. Najciekawiej zapowiadał się mecz we Włocławku pomiędzy Liderem i liderującym w tabeli Zawiszą Bydgoszcz. Miał być to mecz na szczycie, okazał się jednak dość jednostronny.

    Etykiety: piłka nożna
  • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

    W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

    Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu