Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMinisterstwo wspiera starania UTP w przekształceniu się w politechnikę

Ministerstwo wspiera starania UTP w przekształceniu się w politechnikę

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 27 luty 2021 16:19
Ministerstwo wspiera starania UTP w przekształceniu się w politechnikę Fot: UTP

Od wewnętrznego referendum na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym, w którym zdecydowana większość społeczności akademickiej poparła zmianę nazwy i profilu uczelni na Politechnikę Bydgoską, minęło zaledwie kilka tygodni, a już minister odpowiedzialny za szkolnictwo wyższe skierował do Rady Ministrów wniosek o wszczęcie procesu legislacyjnego.

Powoływanie lub przekształcanie uczelni wyższych jest kompetencją parlamentu, która powinna być jednak wykorzystana z zachowaniem autonomii każdej z uczelni. W piątek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przekazał ministrowi w Kancelarii Premiera, związanemu z Bydgoszczą, Łukaszowi Schreiberowi wniosek o wszczęcie przez Radę Ministrów prac nad projektem ustawy, który przekształci UTP w Politechnikę Bydgoską, zgodnie z życzeniem osób pracujących na tej uczelni - Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy spełnia wymogi formalne aby przemianować go na Politechnikę Bydgoską. Stosowny projekt ustawy kierujemy do prac legislacyjnych. W ten sposób mapa Polski wzbogaci się o nową Politechnikę Bydgoską. Jesteśmy przekonani, że projekt uzyska zgodę większości parlamentarnej i Prezydenta RP Andrzeja Dudy –mówi Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki.

 

-To będzie pierwsza politechnika w województwie kujawsko-pomorskim obok dwóch uniwersytetów, co wzmocni pozycję nauki w regionie. Bardzo dziękuję Rektorowi i całej Uczelni za tę inicjatywę –mówi Łukasz Schreiber, Przewodniczący Komitetu StałegoRady Ministrów.

 

Poparcie dla przekształcenia w referendum wyraziło ponad 80% osób związanych z UTP - Jesteśmy największą uczelnią techniczną w województwie kujawsko-pomorskim.Od samego początku istnienia kształcimy inżynierów. Trwający rok akademicki jest 70. w historii uczelni. Jubileusz jest okazją nie tylko do świętowania, ale także do podejmowania ważnych decyzji dotyczących przyszłości Uczelni. Taką jest niewątpliwie przekształcenie w Politechnikę,co mam nadzieję wkrótce na mocy ustawy stanie się faktem–mówi prof. Marek Adamski, Rektor UTP.

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

  W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

 • Siarzewo dzieli lewicę

  W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu