Jesteś tutaj: HomeBydgoszczGawkowski w Sejmie: Co zrobicie, żeby uratować Bydgoszcz przed rakiem?

Gawkowski w Sejmie: Co zrobicie, żeby uratować Bydgoszcz przed rakiem?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 02 marzec 2021 16:45

W ubiegłą środę Sejm debatował nad nowelizacją ustawy o ochronie środowiska. Po godzinie 21 głos zabrał poseł Lewicy Krzysztof Gawkowski, który upomniał się, że w sprawie rekultywacji terenów po dawnym Zachemie rząd robi zbyt mało.

- Każda ustawa, która dotyczy ochrony środowiska to jest miejsce i czas, żeby pytać również o te sprawy, które przez lata nie zostały załatwione. Jedną z takich spraw jest teren poprzemysłowym po zakładach Zachem w Bydgoszczy, mówi się o tym często jako o największej bombie ekologicznej w Europie. Miliony ton trucizn, inspektorzy ochrony środowiska cały czas nie mają technicznych możliwości badania silnie toksycznych rakotwórczych środków pozostałych po Zachemie – mówił poseł Krzysztof Gawkowski, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Lewicy - Państwo w tej sprawie nie robi nic, chociaż od 10 lat społecznicy z Bydgoszczy walczą o to.

 

- Co zrobicie, żeby uratować Bydgoszcz przed rakiem, chorobami, przed straszną chorobą, która czeka tą ziemię? - zapytał parlamentarzysta. W debacie sejmowej odpowiedzi na to pytanie nie padły.

 

Pod koniec stycznia Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska podpisała umowę z polsko-francuskim konsorcjum na wykonane będzie oczyszczanie wód podziemnych – System remediacji będzie funkcjonował przynajmniej do 2023 roku. Zapobiegnie rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń oraz oczyści glebę i wody podziemne na powierzchni ponad 26 ha ze szkodliwych substancji charakterystycznych dla produkcji przemysłowej dawnego ZACHEMU – mówi Szymon Kosmalski, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

 

Społecznicy pytają natomiast dlaczego tak późno, bowiem o tym programie mówi się od 2019 roku, gdy przyznano na niego dotację unijną oraz wskazują, że dla efektu zdrowotnego mieszkańców Łęgnowa potrzeba bardziej rozbudowanych działań.

 

Trudniej będzie realizować inwestycje budzące kontrowersje środowiskowe

Wracając do meritum debaty, w której głos zabrał poseł Gawkowski. Po naciskach Unii Europejskiej rząd wniósł o nowelizację przepisów o ochronie środowiska, które mają dostosować polskie regulacje do prawa unijnego. Wspomnieć należy, że obecne regulacje, które są poprawiane, uchwalono za poprzedniego rządu. Procedowane zmiany mają zwiększyć możliwości wymiaru sprawiedliwości, aby chwilowo wstrzymać przedsięwzięcia inwestycyjne, w przypadku których są wątpliwości co do decyzji środowiskowych.

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

  W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

 • Siarzewo dzieli lewicę

  W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu