Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPodział środków w ramach ZIT ma być proporcjonalny

Podział środków w ramach ZIT ma być proporcjonalny

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 09 lipiec 2013 19:45

Tak przynajmniej poinformować miał prezydentów Bydgoszczy i Torunia marszałek Piotr Całbecki. Pozostaje jednak pytanie, czy w ogóle racje bytu miała by inna konfiguracja i czy marszałek Całbecki jest osobą władną do wydawania takich ustaleń.

Krok w dobrym kierunku. Marszałek na spotkaniu z prezydentami Bydgoszczy i Torunia zadeklarował podział środków unijnych w ramach jednego z instrumentów finansowania unijnego (ZIT) w proporcji do liczby mieszkańców. Mam nadzieję na podobne deklaracje w pozostałych obszarach finansowania unijnego i wojewódzkiego – ogłosił na Facebook prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

 

W praktyce jednak ZIT, czyli Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, to mają być wspólne projekty Bydgoszczy i Torunia, czyli mówienie o proporcjonalnym dzieleniu środków to trochę mówienie o czymś zupełnie innym.

 

ZIT to związki gmin, które będą tworzone na zasadzie oddolnego porozumienia samorządów. Wyjątkiem ma być tutaj jedynie Bydgoszcz i Toruń, gdzie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego narzuca stworzenie wspólnego ZIT. Takie działanie nie podoba się wielu bydgoskim radnym, którzy zapowiadają zaskarżenie działań polskiego rządu do Komisji Europejskiej. 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dobry weekend dla bydgoskich klubów w IV lidze

  8 i 9 sierpnia rozegrana została 2 kolejna IV ligi kujawsko-pomorskiej. Liderami po dwóch meczach są z kompletem punktów Włocłavia Włocławek i Sportis Łochowo. Swoje mecze wygrali także Zawisza i Chemik.

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Rolnicy poszkodowani przez COVID-19 dostaną nadzwyczajne wsparcie

  Na najbliższym posiedzeniu Senat ma się zająć projektem ustawy o nadzwyczajnym wsparciu dla rolników, którzy ucierpieli w wyniku pandemii koronawirusa. – Jeżeli Senat ją przyjmie, to prezydent podpisze niezwłocznie i może w ciągu miesiąca zostaną przeprowadzone wypłaty. Spodziewam się, że w ciągu najbliższych kilku tygodni te dodatkowe pieniądze trafią do gospodarstw – zapowiada minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski. Na pomoc ze środków unijnych, która opiewa na kwotę ponad 270 mln euro, będą mogli liczyć m.in. producenci wołowiny, baraniny, mięsa wieprzowego i drobiowego oraz jaj, mleka i roślin ozdobnych.

 • Mocny przyrost zachorowań na COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 843 nowych przypadkach COVID-19 w Polsce, z czego 24 przypadkach w województwie kujawsko-pomorskim. Tak dużego dziennego przyrostu nie mieliśmy w naszym województwie od dawna – właściwie od fazy rozwoju epidemii w marcu.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu