Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZ bydgoskiej jednostki wojskowej ktoś wykradł tajne dane amerykańskich żołnierzy

Z bydgoskiej jednostki wojskowej ktoś wykradł tajne dane amerykańskich żołnierzy

Napisane przez  Ł.R. / Onet.pl Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 05 kwiecień 2021 17:58
Z bydgoskiej jednostki wojskowej ktoś wykradł tajne dane amerykańskich żołnierzy Fot: Sgt. Marimar Rivera Medina

1 Wojskowy Szpital Polowy w Bydgoszczy w latach 2003-2005 pełnił służbę medyczną w czasie wojny w Iraku, z jego pomocy korzystali także żołnierze armii Stanów Zjednoczonych. Ich dokumentacja medyczna objęta klauzulą tajności trafiła później do Bydgoszczy, skąd zdaniem Ministerstwa Obrony Narodowej zostały skradzione. Sprawa może poważnie nadwyrężyć wizerunek Polski jako sojusznika.

 

 

Wyciek dotyczy ponad 600 żołnierzy, w tym 90 amerykańskich. Dokumenty przedstawiały m.in. przebieg służby żołnierzy, w tym także tych ze służb specjalnych, przez co powinny być pod ochroną kontrwywiadowczą.

 

W grudniu pisał o tym Onet, do tej redakcji informator miał bowiem przesłać część dokumentacji, którą znaleźć można było w śmietnikach przy ulicy Gdańskiej w Bydgoszczy. Informatorzy portalu mieli twierdzić, że w jednostce panował chaos jeżeli chodzi o zarządzanie dokumentami, przez co nie były one objęte ochroną.

 

Interpelacje poselską w tej sprawie, powołując się na doniesienia medialne, złożyła posłanka Hanna Gill Piątek, w odpowiedzi Ministerstwo Obrony Narodowej stwierdziło - Dokumenty, które trafiły do mediów, zostały skradzione z 1. Wojskowego Szpitala Polowego w Bydgoszczy. Za niewiarygodne należy uznać stwierdzenie, że dokumenty te zostały znalezione na śmietniku. Sprawą kradzieży przedmiotowej dokumentacji w chwili obecnej zajmują się wojskowe organy ścigania oraz Służba Kontrwywiadu Wojskowego. Do czasu zakończenia toczących się w tej sprawie postępowań, nie można przypisać winy konkretnym osobom.

 

Powyższe sformułowanie  jest potwierdzeniem przez MON, iż do wycieku tajnych dokumentów doszło.

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

  W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

 • Siarzewo dzieli lewicę

  W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu