Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDemagog.org.pl prostuje przekłamania dotyczące zakupu tramwajów przez Warszawę

Demagog.org.pl prostuje przekłamania dotyczące zakupu tramwajów przez Warszawę

Napisał  Opublikowano w Bydgoszcz środa, 07 kwiecień 2021 07:15

Na początku 2019 roku burzę wywołał wybór przez podległe Warszawie Tramwaje Warszawskie oferty koreańskiej firmy Hyundai. W tym przetargu startowała też bydgoska PESA, która go jednak nie wygrała, co spotkało się z reakcją polityków PiS w Bydgoszczy, którzy zarzucali władzom Warszawy, iż te wolą wspierać azjatycki kapitał zamiast polskiego. Sprawie przyjrzał się serwis fast checingowy demagog.org.pl, zajmujący się wyłapywaniem fake newsów.

 

Sprawa nie jest najświeższa, ale pojawiła się za sprawą radnych PiS jeszcze w czerwcu, w kampanii prezydenckiej, w której startował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Portal Demagog natomiast postanowił ją wyjaśnić z powodu wypowiedzi posła Pawła Rychlika z grudnia, który miał powiedzieć: ,,Mianowicie prezydent Warszawy pan Rafał Trzaskowski niedawno, jakiś czas temu wybrał koreańskie tramwaje zamiast tramwajów z bydgoskich, polskich zakładów PESA.”

 

 

Eksperci Demagoga uznali, że poseł manipuluje przytaczając następujące argumenty:

1. Tramwaje Warszawskie rozpisały przetarg na zakup tramwajów po raz pierwszy w lutym 2017 roku. Ostatecznie po licznych odwołaniach i wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie przetarg ten nie zakończył się podpisaniem umowy.

 

2.Drugi przetarg został ogłoszony przez miejską spółkę we wrześniu 2018 roku. Najkorzystniejszą ofertę złożył Hyundai, z którym umowę podpisano w czerwcu 2019 roku.

 

3. Oferta Hyundaia okazała się korzystniejsza pod względem ceny od oferty bydgoskiej firmy PESA. Należy wspomnieć, że właśnie to kryterium składało się w 64 proc. na ocenę tej konkretnej oferty.

 

4.Oferta Hyundaia wyniosła 2,246 mld zł brutto i mieściła się w zakładanym budżecie na to przedsięwzięcie – 2,323 mld zł brutto. Oferta PESA nie dość, że była droższa o blisko 0,6 mld zł (2,837 mld zł brutto), to również przekroczyła zakładany próg cenowy o ok. 0,5 mld zł.

 

5. Ponadto Koreańczycy otrzymali więcej punktów w ocenie technicznej. Polska spółka miała więcej punktów tylko w jednej z kategorii, a w pozostałych kryteriach – tyle samo punktów lub mniej. Wypowiedź Pawła Rychlika uznajemy za manipulację, ponieważ decyzja o zakupie tramwajów od firmy koreańskiej została podjęta na podstawie rozpisanego przetargu zgodnie z publicznie przedstawionymi kryteriami.

 

Czytaj więcej na: https://demagog.org.pl/wypowiedzi/jak-wygladala-procedura-zakupu-nowych-tramwajow-w-warszawie/

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

  W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

 • Siarzewo dzieli lewicę

  W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu