Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy mieszkańcy Rzeszowa są szczepieni szybciej niż bydgoszczanie?

Czy mieszkańcy Rzeszowa są szczepieni szybciej niż bydgoszczanie?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 06 kwiecień 2021 10:43
Czy mieszkańcy Rzeszowa są szczepieni szybciej niż bydgoszczanie? Fot: gov.pl

W ostatnich dniach w internecie pojawiło się zestawienie z którego wynika, że w Rzeszowie pierwszą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19 otrzymało ponad 45% populacji, zaś w Bydgoszczy tylko 15%. Z racji tego, że Rzeszów przygotowuje się do wyborów prezydenckich, część polityków uważa, że miasto to traktowane jest w szczepieniach w sposób szczególny. Takim teorią zaprzecza minister Michał Dworczyk, odpowiedzialny za proces szczepień w Polsce.

 

Raportowanie o szczepieniach odbywa się na poziomie powiatu, gdzie je wykonano, co nie przekłada się na miejsce zamieszkania zaszczepionej osoby. W mediach właściwie codziennie słyszymy o historiach osób, które udały się na drugi koniec kraju, aby skorzystać z terminu szczepienia. W naszym województwie pisaliśmy z kolei o tym, że wielu bydgoszanom wyznaczono szczepienia w oddalonym o około 100 km Ciechocinku – w tej sprawie interwencje podejmują też posłowie opozycji (na razie bez odpowiedzi ze strony rządowej). Minister Dworczyk wskazuje również, że jedna z sieci przychodni działających w województwie podkarpackim ma siedzibę w Rzeszowie, stąd też nawet szczepienia z okolicznych gmin wpływać mają w rejestrze na korzyść Rzeszowa.

 

 

Bydgoszcz ma stosunkowo niski procent jeżeli chodzi o zaszczepienie pierwszą dawką, w stosunku do innych dużych miast. Trzeba jednak pamiętać, że ponad 15% w zestawieniu to nie jest poziom szczepienia populacji Bydgoszczy, z uwagi na fakt,, że na szczepienia do Bydgoszczy przyjeżdżają mieszkańcy okolicznych powiatów – bardziej realne wydaje się zaszczepienie w okolicach 12%. Drugim największym węzłem szczepień w województwie jest wspomniany Ciechocinek, stąd też gdyby w zestawieniu ująć powiat aleksandrowski, to miałby ponad 50%. Na trzecim miejscu znajduje się Toruń.

 

Porównać można próbować województwami

Z danych niedzielnych wynika, że w województwie podkarpackim pierwszą dawką zaszczepione było 11,6% populacji, w województwie kujawsko-pomorskim nieco ponad 11%. Podkarpacie szczepi szybciej, ale niewiele. Co ciekawe – średnia szczepień pierwszą dawką dla Polski to około 12%, stąd też zarówno podkarpackie, jak i kujawsko-pomorskie znajdują się poniżej jej.

 

Warte obejrzenia

 • Chemik będzie próbował włączyć się w grę o III ligę?

  W sobotę 10 kwietnia rozegraną drugą kolejkę w ramach grupy mistrzowskiej – najciekawszym meczem był pojedynek lidera Zawiszy Bydgoszcz z Włocłavią Włocławek, ten mecz nie przyniósł jednak bramek, bliżej zwycięstwa byli gospodarze, ale pod koniec pierwszej połowy rzutu karnego nie wykorzystał Kamil Żylski. Przewaga Zawiszy nad Włocłavią oraz Liderem Włocławek to 3 punkty oraz jeden mecz zaległy w zanadrzu.

  Etykiety: piłka nożna
 • Stroje sportowe z własnym nadrukiem – gdzie zamówić?

  Drużyny i zespoły zamawiające oficjalne komplety meczowe, nierzadko spotykają się z problemem z dalszą personalizacją odzieży. Zamawianie strojów w jednym miejscu i wysyłka do specjalnej drukarni, która zrealizuje sportowe nadruki, wiąże się z dodatkowymi kosztami, które obciążają budżet klubu sportowego, szkoły, czy też kieszeni rodziców, których dziecko uczęszcza na treningi sportowe. Gdzie zatem najlepiej i najtaniej spersonalizować stroje sportowe?

Wiadomości sportowe

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021
 • Zieloni: Cała ta koncepcja powinna wylądować na śmietniku

  W czwartek władze województwa w Chełmie witały barkę z około 150 tonami ładunku, na tej uroczystości pojawili się też ekolodzy wyrażając swój protest wobec planów budowy kolejnych stopni wodnych na Wiśle. Tego samego dnia przez Urzędem Marszałkowskim działacze Zielonych i Polski 2050 Szymona Hołowni wyrazili poparcie dla postulatów ekologów. O krytyce polityki władz województwa rozmawiamy z Sylwestrem Jankowskim z Zielonych.

 • Siarzewo dzieli lewicę

  W 2019 roku lista lewicy w wyborach do Sejmu RP zdobyła w województwie kujawsko-pomorskim 4 mandaty poselskie. Wspólną listę stworzyło SLD, Wiosna oraz Razem. Po półtora roku widzimy w województwie kujawsko-pomorskim, że coraz więcej spraw dzieli formacje lewicowe. Zaczęło się od krytyki młodzieżówki Wiosny Roberta Biedronia wobec planów budowy stopnia wodnego w Siarzewie.

Wiadomości z regionu