Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSąsiedzi – dramat wojenny przedstawiający klimat września 1939 w Bydgoszczy

Sąsiedzi – dramat wojenny przedstawiający klimat września 1939 w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 07 wrzesień 2013 12:53

Pierwsze dni września 1939 roku dla Bydgoszczy okazały się okrutne. Nic więc dziwnego ,że 74 lata po tych zdarzeniach tematyce historycznej poświęcamy tak wiele czasu w debacie publicznej. Tym wydarzeniom poświęcono nawet dramat wojenny Sąsiedzi, który został nakręcony 30-tą rocznice tych wydarzeń, nakręcono film fabularny ,,Sąsiedzi”.

 

Sam tytuł dużo mówi o przesłaniu filmu, Bydgoszcz zamieszkiwała w 1939 roku dość spora mniejszość niemiecka. Polacy i Niemcy żyli ze sobą w zgodzie, dopiero zbliżająca się wojna te relacje zaczęła psuć. We wrześniu 1939 roku sąsiedzi stanęli przeciwko sobą z bronią w ręku. Zaczęło się od tego, że w dniu 3 września do cofających się wojsk polskich przy ulicy Gdańskiej niemieccy dywersanci otworzyli ogień.

 

Jak mówił kilka dni temu dr hab. Przemysław Olstowski wydarzeń z Bydgoszczy w 1939 roku nie udało się do dzisiaj w pełni zbadać. Specjalna komisja IPN stwierdziła jednak jasno, że miała miejsce dywersja ze strony niemieckiej. Historyk odnosząc się do tego filmu stwierdza, że przedstawiany wątek lądowania niemieckich spadochroniarzy w Lesie Gdańskim nie miał miejsca. W dużej mierze film jednak odzwierciedla nastroje jakie panowały wówczas w Bydgoszczy.

 

Nie jest to jednak film typowo historyczny. Wiele scen akcji sprawia, że te czarno-białe dzieło z dużą uwagą się ogląda. Ponadto pasjonaci Bydgoszczy mogą zobaczyć na kadrach, jak ich miasto wyglądało jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

 

Film Sąsiedzi udostępniony w serwisie YouTube:

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Ze Spartą Brodnica na remis

  Kolejny remis w tym tygodniu odnotowują w meczu sparingowym piłkarze Zawiszy. W piątek przy sztucznym świetle, na bocznym boisku stadionu Zawiszy zremisowali z IV ligową Spartą Brodnica, tym razem bezbramkowo. Motywować może zremisowanie z rywalem z wyższej klasy, tym bardziej w sytuacji gdy Sparta znajduje się w czołówce tabeli.

 • Zawisza remisuje w sparingu. Zobacz jak radzili sobie niebiesko-czarni

  W środę wieczorem przy sztucznym świetle niebiesko-czarni rozegrali piaty mecz kontrolny, w ramach przygotowań do rundy wiosennej. Rywalem Zawiszy była IV ligowa Chełminianka Chełmno. Mecz rozegrany został na bocznym boisku stadionu Zawiszy.

Wiadomości sportowe

Rok 2019 w województwie kujawsko-pomorskim rokiem Powstania Wielkopolskiego

Kosma Złotowski

 • Niemcy podpisują rozejm – Powstanie Wielkopolskie kończy się zwycięstwem

  16 lutego 1919 roku zawarty został rozejm w Trewirze – jest to data uznana za symboliczny koniec Powstania Wielkopolskiego. Rozejm w Trewirze stał się symbolem zwycięstwa powstania, bowiem jego ustalenia sprawiły, że strony rozejmu uznały tereny zajęte przez powstańców, za znajdujące się pod polską kontrolą.

 • Pamięci premiera Olszewskiego

  W piątek i sobotę trwa w Polsce żałoba narodowa w związku ze śmiercią byłego premiera Jana Olszewskiego, wcześniej zasłużonego działacza opozycji antykomunistycznej. Dla uczczenia jego pamięci w czwartek Senat RP przyjął uchwałę, której treść w całości publikujemy.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.