Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSąsiedzi – dramat wojenny przedstawiający klimat września 1939 w Bydgoszczy

Sąsiedzi – dramat wojenny przedstawiający klimat września 1939 w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 07 wrzesień 2013 12:53

Pierwsze dni września 1939 roku dla Bydgoszczy okazały się okrutne. Nic więc dziwnego ,że 74 lata po tych zdarzeniach tematyce historycznej poświęcamy tak wiele czasu w debacie publicznej. Tym wydarzeniom poświęcono nawet dramat wojenny Sąsiedzi, który został nakręcony 30-tą rocznice tych wydarzeń, nakręcono film fabularny ,,Sąsiedzi”.

 

Sam tytuł dużo mówi o przesłaniu filmu, Bydgoszcz zamieszkiwała w 1939 roku dość spora mniejszość niemiecka. Polacy i Niemcy żyli ze sobą w zgodzie, dopiero zbliżająca się wojna te relacje zaczęła psuć. We wrześniu 1939 roku sąsiedzi stanęli przeciwko sobą z bronią w ręku. Zaczęło się od tego, że w dniu 3 września do cofających się wojsk polskich przy ulicy Gdańskiej niemieccy dywersanci otworzyli ogień.

 

Jak mówił kilka dni temu dr hab. Przemysław Olstowski wydarzeń z Bydgoszczy w 1939 roku nie udało się do dzisiaj w pełni zbadać. Specjalna komisja IPN stwierdziła jednak jasno, że miała miejsce dywersja ze strony niemieckiej. Historyk odnosząc się do tego filmu stwierdza, że przedstawiany wątek lądowania niemieckich spadochroniarzy w Lesie Gdańskim nie miał miejsca. W dużej mierze film jednak odzwierciedla nastroje jakie panowały wówczas w Bydgoszczy.

 

Nie jest to jednak film typowo historyczny. Wiele scen akcji sprawia, że te czarno-białe dzieło z dużą uwagą się ogląda. Ponadto pasjonaci Bydgoszczy mogą zobaczyć na kadrach, jak ich miasto wyglądało jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

 

Film Sąsiedzi udostępniony w serwisie YouTube:

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza do wiosny będzie przygotowywał się z IV ligowcami

  Po udanej rundzie jesiennej przed piłkarzami Zawiszy kilka spokojnych tygodni. Do trenowania wrócą dopiero po nowym roku. Już dzisiaj znamy plan gier sparingowych, w ramach których Zawisza zmierzy się z kilkoma klubami grających klasę wyżej, w IV lidze.

 • Co tam w niższych ligach słychać?

  Liderem w B kasie grupie III po rundzie jesiennej jest reaktywowany klub Gwiazdy Bydgoszcz. Jak radzą sobie natomiast byli rywale Zawiszy? Sprawdzamy.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • YouTube apeluje do internautów o zablokowanie artykułu 13

  12 września Parlament Europejski przyjął dyrektywę o prawach autorskich i jednolitym rynku cyfrowym, ochrzczonym przez polskich internautów jako ACTA II. Dużo kontrowersje budzi treść przyjętego artykułu 13. Od pewnego czasu najpopularniejszy światowy serwis hostujący filmy YouTube (własność Google) informuje swoich użytkowników z Unii Europejskiej, o szkodliwości zapisów tego artykułu.

 • Otwarcie kolejnego odcinka drogi ekspresowej S-5 przesunięte

  Odcinek Białe Błota – Tryszczyn drogi ekspresowej S-5 ukończony będzie kilka miesięcy później niż pierwotnie zakładano. Nowy termin oddania inwestycji do użytku to marzec 2020 roku.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.