Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUroczystości w 74 rocznicę pierwszych rozstrzeliwań

Uroczystości w 74 rocznicę pierwszych rozstrzeliwań

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 08 wrzesień 2013 12:13

9 września  1939 roku na Starym Rynku w Bydgoszczy miały miejsce pierwsze publicznie rozstrzeliwania Polaków przez Niemców. Miał to być odwet za rzekomą krwawą niedzielę na obywatelach niemieckich.

Faktem jest, że w pierwszych dniach września zginęło ponad 300 Niemców, należy jednak pamiętać, że to niemieccy dywersanci w dniu 3 września rozpoczęli ostrzał wycofujących się wojsk polskich i rozpoczęli w mieście strzelaninę. Propaganda niemiecka uważa jednak, że żadnej dywersji nie było, a Polacy prześladowali mniejszość niemiecką.

 

W odpowiedzi na to od 9 września na Starym Rynku, a także w Dolnie Śmierci w Fordonie i innych miejscach pod Bydgoszczą rozpoczęto masowe rozstrzeliwania, w których zamordowano kilka tysięcy Polaków. Wymordowano także znaczącą część bydgoskiej inteligencji, w tym prezydenta Leona Barciszewskiego oraz radnych miejskich.

 

Tradycją się stały obchody organizowane corocznie przez obywateli. W poniedziałek rozpoczną się one mszą w katedrze o godzinie 18. Kolejna część uroczystości odbędzie się przed Pomnikiem Walki i Męczeństwa na Starym Rynku, który poświęcony jest właśnie ofiarom tej zbrodni hitlerowskiej. 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza do wiosny będzie przygotowywał się z IV ligowcami

  Po udanej rundzie jesiennej przed piłkarzami Zawiszy kilka spokojnych tygodni. Do trenowania wrócą dopiero po nowym roku. Już dzisiaj znamy plan gier sparingowych, w ramach których Zawisza zmierzy się z kilkoma klubami grających klasę wyżej, w IV lidze.

 • Co tam w niższych ligach słychać?

  Liderem w B kasie grupie III po rundzie jesiennej jest reaktywowany klub Gwiazdy Bydgoszcz. Jak radzą sobie natomiast byli rywale Zawiszy? Sprawdzamy.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • YouTube apeluje do internautów o zablokowanie artykułu 13

  12 września Parlament Europejski przyjął dyrektywę o prawach autorskich i jednolitym rynku cyfrowym, ochrzczonym przez polskich internautów jako ACTA II. Dużo kontrowersje budzi treść przyjętego artykułu 13. Od pewnego czasu najpopularniejszy światowy serwis hostujący filmy YouTube (własność Google) informuje swoich użytkowników z Unii Europejskiej, o szkodliwości zapisów tego artykułu.

 • Otwarcie kolejnego odcinka drogi ekspresowej S-5 przesunięte

  Odcinek Białe Błota – Tryszczyn drogi ekspresowej S-5 ukończony będzie kilka miesięcy później niż pierwotnie zakładano. Nowy termin oddania inwestycji do użytku to marzec 2020 roku.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.