Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUroczystości w 74 rocznicę pierwszych rozstrzeliwań

Uroczystości w 74 rocznicę pierwszych rozstrzeliwań

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 08 wrzesień 2013 12:13

9 września  1939 roku na Starym Rynku w Bydgoszczy miały miejsce pierwsze publicznie rozstrzeliwania Polaków przez Niemców. Miał to być odwet za rzekomą krwawą niedzielę na obywatelach niemieckich.

Faktem jest, że w pierwszych dniach września zginęło ponad 300 Niemców, należy jednak pamiętać, że to niemieccy dywersanci w dniu 3 września rozpoczęli ostrzał wycofujących się wojsk polskich i rozpoczęli w mieście strzelaninę. Propaganda niemiecka uważa jednak, że żadnej dywersji nie było, a Polacy prześladowali mniejszość niemiecką.

 

W odpowiedzi na to od 9 września na Starym Rynku, a także w Dolnie Śmierci w Fordonie i innych miejscach pod Bydgoszczą rozpoczęto masowe rozstrzeliwania, w których zamordowano kilka tysięcy Polaków. Wymordowano także znaczącą część bydgoskiej inteligencji, w tym prezydenta Leona Barciszewskiego oraz radnych miejskich.

 

Tradycją się stały obchody organizowane corocznie przez obywateli. W poniedziałek rozpoczną się one mszą w katedrze o godzinie 18. Kolejna część uroczystości odbędzie się przed Pomnikiem Walki i Męczeństwa na Starym Rynku, który poświęcony jest właśnie ofiarom tej zbrodni hitlerowskiej. 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Drugi remis na stadionie Zawiszy

  Sobota to trzeci dzień Mistrzostw Świata U-20, na stadionie bydgoskiego Zawiszy reprezentacja Panamy zmierzyła się z Mali. Faworytem tego spotkania byli Malijczycy, którzy też lepiej się prezentowali, ale jak to bywa w sporcie, nie zawsze musi się to przełożyć na wynik końcowy.

  Etykiety: Fifa U20
 • Zawisza mistrzem V ligi

  Nie był to na pewno najważniejszy mecz tej kolejki – Zawisza właściwie pewny awansu podejmował zespół środka tabeli Cyklon Kończewice, dla którego był to właściwie mecz o pietruszkę. Zwycięstwem niebiesko-czarni zapewnili sobie ukończenie tego sezonu na pewno na pierwszym miejscu. Po meczu było natomiast fetowanie tego sukcesu w koszulkach ,,IV liga dla Zawiszy”.

  Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

 

 

 • Frekwencja to nasz wspólny interes

  Zachęcanie do licznego udziału w wyborach to na pewno rzecz ważna z punktu rozwoju obywatelskości i demokracji. W przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego frekwencja ma znaczenie szczególne, bowiem okręgi nie mają ustalonej ,,odgórnie” liczby mandatów. Od tego jak licznie pójdziemy w niedzielę (26 maja) na wybory, zależeć będzie liczba reprezentantów województwa kujawsko-pomorskiego.

 • W Polsce mamy zbyt mało terminali multimodalnych. Wykorzystajmy to jako region

  Kilkadziesiąt metrów od muzealnych okrętów ,,ORP Błyskawica” oraz ,,Dar Pomorza” rozpoczęło się w środę forum poświęcone przyszłości branży intermodalnej w Polsce i w Europie. Konferencję ,,Intermodal-Cargo-Innowacje” organizowało Centrum Unijnych Projektów Transportowych pod patronatem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwa Infrastruktury.

  Etykiety: Emilianowo Gdynia TENT

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.