Jesteś tutaj: HomeBydgoszczUroczystości w 74 rocznicę pierwszych rozstrzeliwań

Uroczystości w 74 rocznicę pierwszych rozstrzeliwań

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 08 wrzesień 2013 12:13

9 września  1939 roku na Starym Rynku w Bydgoszczy miały miejsce pierwsze publicznie rozstrzeliwania Polaków przez Niemców. Miał to być odwet za rzekomą krwawą niedzielę na obywatelach niemieckich.

Faktem jest, że w pierwszych dniach września zginęło ponad 300 Niemców, należy jednak pamiętać, że to niemieccy dywersanci w dniu 3 września rozpoczęli ostrzał wycofujących się wojsk polskich i rozpoczęli w mieście strzelaninę. Propaganda niemiecka uważa jednak, że żadnej dywersji nie było, a Polacy prześladowali mniejszość niemiecką.

 

W odpowiedzi na to od 9 września na Starym Rynku, a także w Dolnie Śmierci w Fordonie i innych miejscach pod Bydgoszczą rozpoczęto masowe rozstrzeliwania, w których zamordowano kilka tysięcy Polaków. Wymordowano także znaczącą część bydgoskiej inteligencji, w tym prezydenta Leona Barciszewskiego oraz radnych miejskich.

 

Tradycją się stały obchody organizowane corocznie przez obywateli. W poniedziałek rozpoczną się one mszą w katedrze o godzinie 18. Kolejna część uroczystości odbędzie się przed Pomnikiem Walki i Męczeństwa na Starym Rynku, który poświęcony jest właśnie ofiarom tej zbrodni hitlerowskiej. 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Ze Spartą Brodnica na remis

  Kolejny remis w tym tygodniu odnotowują w meczu sparingowym piłkarze Zawiszy. W piątek przy sztucznym świetle, na bocznym boisku stadionu Zawiszy zremisowali z IV ligową Spartą Brodnica, tym razem bezbramkowo. Motywować może zremisowanie z rywalem z wyższej klasy, tym bardziej w sytuacji gdy Sparta znajduje się w czołówce tabeli.

 • Zawisza remisuje w sparingu. Zobacz jak radzili sobie niebiesko-czarni

  W środę wieczorem przy sztucznym świetle niebiesko-czarni rozegrali piaty mecz kontrolny, w ramach przygotowań do rundy wiosennej. Rywalem Zawiszy była IV ligowa Chełminianka Chełmno. Mecz rozegrany został na bocznym boisku stadionu Zawiszy.

Wiadomości sportowe

Rok 2019 w województwie kujawsko-pomorskim rokiem Powstania Wielkopolskiego

Kosma Złotowski

 • Niemcy podpisują rozejm – Powstanie Wielkopolskie kończy się zwycięstwem

  16 lutego 1919 roku zawarty został rozejm w Trewirze – jest to data uznana za symboliczny koniec Powstania Wielkopolskiego. Rozejm w Trewirze stał się symbolem zwycięstwa powstania, bowiem jego ustalenia sprawiły, że strony rozejmu uznały tereny zajęte przez powstańców, za znajdujące się pod polską kontrolą.

 • Pamięci premiera Olszewskiego

  W piątek i sobotę trwa w Polsce żałoba narodowa w związku ze śmiercią byłego premiera Jana Olszewskiego, wcześniej zasłużonego działacza opozycji antykomunistycznej. Dla uczczenia jego pamięci w czwartek Senat RP przyjął uchwałę, której treść w całości publikujemy.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.