Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadny proponuje przywrócenie krzyża do godła Bydgoszczy

Radny proponuje przywrócenie krzyża do godła Bydgoszczy

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 01 grudzień 2013 12:24

Bydgoski radny Stefan Pastuszewski  w jednej ze swoich publikacji wyraził opinię, że do herbu Miasta Bydgoszczy powinien zostać przywrócony krzyż.

Przywrócenie krzyża herbowi będzie wyrazem szacunku dla historii jak i wielu pokoleń bydgoszczan, którzy wierni byli chrześcijaństwu, należąc zarówno do Kościoła rzymskokatolickiego jak i Kościołów luterańskich. Krzyż w Bydgoszczy łączył różne narodowości, kultury i wyznania – pisze radny Stefan Pastuszewski.

 

Radny przypomina także, że honorowy obywatel Bydgoszczy abp Henryk Muszyński, początkowo nie chciał go przyjąć właśnie z powodu braku krzyża w herbie. Ten tytuł przyjął dopiero w momencie, gdy pod jego posługę biskupią nie podlegała już Bydgoszcz.

 

Herby Bydgoszczy zmieniały się kilkukrotnie, przez długie lata towarzyszył jednak im krzyż umiejscowiony w środkowej baszcie. Ten symbol religijny zniknął dopiero w 1936 roku.

 

Radny zachęca do podpisywania się pod petycją do władz miasta w tej sprawie. Należy jednak zaznaczyć, że jest to zwykła petycja, która nie niesie za sobą żadnych konsekwencji prawnych.  

Komentarze

Warte obejrzenia

 • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

  Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

 • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

  Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10
 • Co się zmienia od 30 maja?

  Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od soboty 30 maja wejdzie w życie IV etap odmrażania życia społecznego. Stosowny akt prawny został opublikowany w piątek późnym wieczorem.

  Etykiety: covid19 koronawirus
 • Ekonomia nie zawsze jest bezduszna i pozbawiona empatii

  Powoli temat koronawirusa zaczyna schodzić na dalszy plan, natomiast coraz więcej będzie się mówić o skutkach ekonomicznych pandemii, których doświadczać możemy w naszym życiu. Jeszcze kilka tygodni temu widoczny był w polityce dylemat – zamrażać gospodarkę w celu ratowania najbardziej narażonych na utratę życia z powodu COVID-19, czy skupiać się na ratowaniu gospodarki. Dzisiaj widzimy, że bardziej humanitarna polityka może również być skuteczniejsza gospodarczo.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu