Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadny proponuje przywrócenie krzyża do godła Bydgoszczy

Radny proponuje przywrócenie krzyża do godła Bydgoszczy

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 01 grudzień 2013 12:24

Bydgoski radny Stefan Pastuszewski  w jednej ze swoich publikacji wyraził opinię, że do herbu Miasta Bydgoszczy powinien zostać przywrócony krzyż.

Przywrócenie krzyża herbowi będzie wyrazem szacunku dla historii jak i wielu pokoleń bydgoszczan, którzy wierni byli chrześcijaństwu, należąc zarówno do Kościoła rzymskokatolickiego jak i Kościołów luterańskich. Krzyż w Bydgoszczy łączył różne narodowości, kultury i wyznania – pisze radny Stefan Pastuszewski.

 

Radny przypomina także, że honorowy obywatel Bydgoszczy abp Henryk Muszyński, początkowo nie chciał go przyjąć właśnie z powodu braku krzyża w herbie. Ten tytuł przyjął dopiero w momencie, gdy pod jego posługę biskupią nie podlegała już Bydgoszcz.

 

Herby Bydgoszczy zmieniały się kilkukrotnie, przez długie lata towarzyszył jednak im krzyż umiejscowiony w środkowej baszcie. Ten symbol religijny zniknął dopiero w 1936 roku.

 

Radny zachęca do podpisywania się pod petycją do władz miasta w tej sprawie. Należy jednak zaznaczyć, że jest to zwykła petycja, która nie niesie za sobą żadnych konsekwencji prawnych.  

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas