Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKibice zbierają na nowy nagrobek generała (wideo)

Kibice zbierają na nowy nagrobek generała (wideo)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 28 październik 2012 19:01

Tak jak przed rokiem kibice Zawiszy kwestują na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej, w ten sposób chcą pozyskać środki na dalszą renowację grobu generała Aleksandra Karnickiego, który zasłużył się między innymi w Bitwie Warszawskiej.

 

W sumie zebrano 5110 złotych. Ponadto  kibice przekazali z własnej kieszeni kwotę 1100 złotych oraz pozyskali od indywidualnego sponsora kwotę 1500 złotych – wyjaśnia nam w imieniu komitetu Solidarni z Zawiszą Jerzy Mickuś. Pozwoliło to na wykonanie głównego etapu rewitalizacji oraz na wymianę śmigła, które upamiętnia syna generała Jerzego Karnickiego, który jako pilot wojskowy zginął w katastrofie lotniczej.

 

Kibice kwestują od soboty, ich akcja potrwa do zakończenia święta zmarłych. Pieniądze zebrane w tym roku przeznaczone zostaną w całości na renowację nagrobku generała – Przez lata ten grobowiec był zaniedbany. Chcemy, żeby to miejsce było autentycznym przykładem, gdzie dba się o historię. Żeby pokolenia miały znak, że nie zmarnowaliśmy czasu i pamiętamy o tym co oni zrobili w przeszłości – kontynuuje Mickuś.

 

Po zakończeniu wojny z bolszewikami generał Aleksander Karnicki zamieszkał wraz z rodziną w Bydgoszczy. Wojskową drogę życia wybrali także jego synowie. Jerzy jak już wspomniano zginał jako pilot myśliwca. Uroczystość pogrzebowa była wielką manifestacja patriotyczną w Bydgoszczy, w której wzięły udział rzesze bydgoszczan. Z kolei drugi z synów Borys w czasie II wojny światowej dowodził okrętem podwodnym.

 

Zapal znicz  Bohaterom

Niedziela to także drugi dzień akcji Młodzieży Wszechpolskiej na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej. Młodzi patrioci rozdawali tak jak dzień wcześniej znicze i zachęcali do zapalenia ich w dniu 1 listopada bohaterskim żołnierzom.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dziesięć lat temu ostatni raz na Zawiszy grała pierwsza reprezentacja

  18 listopada 2009 roku reprezentacja Polski podejmowała na stadionie bydgoskiego Zawiszy reprezentację Kanady. Przez kolejną dekadę nie było nam dane oglądać pierwszej piłkarskiej reprezentacji podczas meczu w Bydgoszczy. Tamto spotkanie mogło zostać zapamiętane przez oprawę, jaką przygotowali miejscowi kibice Zawiszy pt. ,,Z orłem w koronie po jednej stronie”.

  Etykiety: piłka nożna
 • Nasz bohater!

  We wtorkowy wieczór w meczu eliminacji do Euro 2020 na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski pokonała Słowenię 3:2, pieczętując zwycięstwo grupie G, co skutkuje awansem do turnieju. Decydującego gola zdobył Jacek Góralski, chłopak z Bydgoszczy.

  Etykiety: Jacek Góralski

Wiadomości sportowe

 • Od niedzieli duże zmiany w rozkładach jazdy

  W połowie grudnia, co roku na kolei ma miejsce ważne wydarzenie, mianowicie w życie wchodzą rozkłady jazdy pociągów na nowy sezon. Osobom wybierającym się w podróż zalecamy sprawdzenie nowego rozkładu, bowiem zmiany dotyczą większości kursów.

  Etykiety: kolej
 • Nasz raport w sprawie drogi ekspresowej S-5

  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiadała oddanie dwóch odcinków drogi ekspresowej S-5, w województwie kujawsko-pomorskim, jeszcze w tym roku. Mamy prawie połowę grudnia, a na razie brak oficjalnych terminów. Przedstawiamy analizę również co do pozostałych odcinków.

Wiadomości z regionu

Śledź nas