Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKibice zbierają na nowy nagrobek generała (wideo)

Kibice zbierają na nowy nagrobek generała (wideo)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 28 październik 2012 19:01

Tak jak przed rokiem kibice Zawiszy kwestują na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej, w ten sposób chcą pozyskać środki na dalszą renowację grobu generała Aleksandra Karnickiego, który zasłużył się między innymi w Bitwie Warszawskiej.

 

W sumie zebrano 5110 złotych. Ponadto  kibice przekazali z własnej kieszeni kwotę 1100 złotych oraz pozyskali od indywidualnego sponsora kwotę 1500 złotych – wyjaśnia nam w imieniu komitetu Solidarni z Zawiszą Jerzy Mickuś. Pozwoliło to na wykonanie głównego etapu rewitalizacji oraz na wymianę śmigła, które upamiętnia syna generała Jerzego Karnickiego, który jako pilot wojskowy zginął w katastrofie lotniczej.

 

Kibice kwestują od soboty, ich akcja potrwa do zakończenia święta zmarłych. Pieniądze zebrane w tym roku przeznaczone zostaną w całości na renowację nagrobku generała – Przez lata ten grobowiec był zaniedbany. Chcemy, żeby to miejsce było autentycznym przykładem, gdzie dba się o historię. Żeby pokolenia miały znak, że nie zmarnowaliśmy czasu i pamiętamy o tym co oni zrobili w przeszłości – kontynuuje Mickuś.

 

Po zakończeniu wojny z bolszewikami generał Aleksander Karnicki zamieszkał wraz z rodziną w Bydgoszczy. Wojskową drogę życia wybrali także jego synowie. Jerzy jak już wspomniano zginał jako pilot myśliwca. Uroczystość pogrzebowa była wielką manifestacja patriotyczną w Bydgoszczy, w której wzięły udział rzesze bydgoszczan. Z kolei drugi z synów Borys w czasie II wojny światowej dowodził okrętem podwodnym.

 

Zapal znicz  Bohaterom

Niedziela to także drugi dzień akcji Młodzieży Wszechpolskiej na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej. Młodzi patrioci rozdawali tak jak dzień wcześniej znicze i zachęcali do zapalenia ich w dniu 1 listopada bohaterskim żołnierzom.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Co się odwlecze to nie uciecze

  Derbami Zawisza – Chemik niebiesko-czarni mieli rozegrać pierwszy po latach przerwy mecz na stadionie Zawiszy przy ulicy Gdańskiej – mecz planowany był na inauguracje rundy wiosennej w marcu. Do meczu jednak nie doszło z uwagi na epidemię COVID-19, z powodu której w IV lidze nie rozpoczęto nawet rundy wiosennej. Los chciał, że Zawisza podejmie Chemika na inaugurację sezonu 2020/2021.

  Etykiety: piłka nożna
 • Kolejny dobry występ nadziei polskiego tenisa z Kujaw

  We Wrocławiu odbyły się zawody w tenisie juniorskim do lat 18. Dobry występ odnotowała na nich Zuzanna Szczepańska, uczennica II LO w Inowrocławiu, która wywalczyła dwa medale. Dla

  Szczepańskiej było to pożegnanie z rozgrywkami juniorskimi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Oficjalne wyniki wyborów

  W poniedziałek wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła wyniki drugiej tury wyborów prezydenckich i obwieściła wybór Andreja Dudę na kadencję 2020-2025. O tym, że urzędujący prezydent uzyskał reelekcję można było mówić już nad ranem, gdy pojawiły się cząstkowe dane. Na ostateczne wyniki czekaliśmy tak długo głównie z powodu komisji w Wielkiej Brytanii.

 • ,,To jest główne zadanie dla prezydenta - odbudowa wspólnoty narodowej”

  Jeżeli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, to w ciągu najbliższych 3 lat czeka nas odpoczynek od wyborów. Prezydent elekt Andrzej Duda staje jednak przed wielkim wyzwaniem, obniżenia poziomu debaty publicznej, która w trakcie tej gorącej kampanii niekiedy przekracza nomy. Odbudowa wspólnoty narodowej, to wyzwanie jakie stawiają prezydentowi Andrzejowi Dudzie politycy, w tym przede wszystkim związani z jego zapleczem politycznym Zjednoczonej Prawicy.

Wiadomości z regionu