Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKorzystanie z MZK będzie droższe?

Korzystanie z MZK będzie droższe?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 29 październik 2012 14:43

Tylko w ten sposób możemy zwiększyć przychody bez podnoszenia cen biletów – przekonywał komisję Gospodarki Komunalnej przedstawiciel ZDMiKP do zmian taryfowych. Dużo nerwów mógł mu napsuć radny Rafał Piasecki, który punktował propozycję miasta.

 

Pierwsza propozycja zakłada zniesienie taryfy łączonej A+T w systemie przesiadkowym. Zdaniem Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej wielu pasażerów źle rozumuje regulamin tej taryfy, przez co próbuje się oszukiwać miasto. Drugi argument mający przemawiać za likwidacją systemu łączonego to konieczność utrzymywania komunikacji zastępczej w czasie prac na torach. To ma miasto kosztować 2 miliony złotych rocznie. W zamian wprowadzony ma zostać bilet godziny w cenie 4,80 zł (obecnie bilet w systemie A+T kosztuje 3,20 zł).

 

Wątpliwości co do słuszności tego pomysłu mieli radni Tadeusz Kondrusiewicz, Rafał Piasecki i Maciej Zegarski, którzy wyrażali opinię, że w godzinach szczytu może być problem, aby w godzinę przyjechać z Fordonu co centrum.

 

Kolejna propozycja zakłada wprowadzenie biletów 10 minutowych w cenie 2 zł i 1 zł ulgowy. Ma być to odpowiedź na wniosek SLD, które zaproponowało, aby wprowadzić dla osób jadących do 3 przystanków tańsze bilety. Jak się okazuje takie rozwiązanie nie jest póki co technicznie możliwe do prowadzenia, z tego powodu zdecydowano się na bilety 10 minutowe. W godzinach szczytu przejechanie z Ronda Kujawskiego na Rondo Bernardyńskie w 10 minut może być niemożliwe – wyraził opinię radny Rafał Piasecki, który zawnioskował aby ważność tego biletu wydłużyć do 15 minut.

 

Wątpliwości radnych budziła także kwestia wprowadzenia biletów dla seniorów dla osób w wieku 65-70 lat w cenie 50 i 55 złotych za pół roku. Obecnie osoby powyżej 65 roku życia mogą korzystać z usług komunikacji publicznej w naszym mieście za darmo. Radny Piasecki złożył wniosek o wycofanie się z tego pomysłu, został on przyjęty przez komisję, która przedłoży go w środę na Radzie Miasta, która zdecyduje jakie taryfy będą obowiązywać od 1 stycznia 2013 roku.

 

Przedstawiciel ZDMiKP przekonywał, że powyższe zmiany są konieczne, gdyż rosną koszty utrzymania komunikacji publicznej. To Zarząd Dróg popełnił kiedyś błąd kupując autobusy marki mercedes, które są droższe  w utrzymaniu od solarisów – wytknął radny Rafał Piasecki – Cały Berlin jeździ na solarisach, bo są po prostu tańsze.

 

 W środę radni głosować będą także nad zniesieniem bezpłatnych przejazdów dla pracowników MZK. Ten pomysł nie został skonsultowany z żadnymi związkami zawodowymi.

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Dziesięć lat temu ostatni raz na Zawiszy grała pierwsza reprezentacja

    18 listopada 2009 roku reprezentacja Polski podejmowała na stadionie bydgoskiego Zawiszy reprezentację Kanady. Przez kolejną dekadę nie było nam dane oglądać pierwszej piłkarskiej reprezentacji podczas meczu w Bydgoszczy. Tamto spotkanie mogło zostać zapamiętane przez oprawę, jaką przygotowali miejscowi kibice Zawiszy pt. ,,Z orłem w koronie po jednej stronie”.

    Etykiety: piłka nożna
  • Nasz bohater!

    We wtorkowy wieczór w meczu eliminacji do Euro 2020 na Stadionie Narodowym reprezentacja Polski pokonała Słowenię 3:2, pieczętując zwycięstwo grupie G, co skutkuje awansem do turnieju. Decydującego gola zdobył Jacek Góralski, chłopak z Bydgoszczy.

    Etykiety: Jacek Góralski

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas