Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDrogówka używa radaru niezgodnego z przepisami

Drogówka używa radaru niezgodnego z przepisami

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 01 październik 2014 16:12

W środę około południa przy ulicy Nad Torem w Bydgoszczy policjanci z drogówki prowadzili kontrole drogową za pomocą radaru produkcji rosyjskiej ,,Iskra-1”. Kilka dni temu Sąd Rejonowy w Siemianowicach Śląskich uznał jednak wprost, że stosowanie tego urządzenia w Polsce nie jest legalne.

 

Sąd na Śląsku badał sprawę rzekomego przekroczenia prędkości przez jednego z kierowców. Ten mandatu jednak nie chciał przyjąć i sprawa trafiła przed oblicze sądu. Sędzia uznał wówczas, że radar ,,Iskra-1” nie spełnia wymogów określonych w rozporządzeniu ministra gospodarki z 9 listopada 2007 roku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami urządzenie służące do pomiaru prędkości na drodze powinny identyfikować kontrolowany pojazd.

 

Zdaniem dziennikarzy motoryzacyjnych radar ten może pokazywać prędkość pojazdu jadącego najszybciej lub o największej objętości, nawet w sytuacji, gdy policjant w momencie pomiaru nie widzi jadącej z tyłu ciężarówki. Zdarzały się nawet sytuacje podczas testów dziennikarskich, że ten radar wskazywał prędkość zaparkowanych samochodów.

 

Tak więc jeżeli kierujący nie zgodzi się przyjąć mandatu, to policjanci z drogówki mogą mieć duży problem, aby udowodnić jego winę przed sądem, tak jak to się stało w Siemianowicach Śląskich. Musimy jednak pamiętać, że nie każdy sąd w Polsce musi się zgodzić z tym wyrokiem.

 

Policja korzystanie z radaru ,,Iskra-1” tłumaczy pozytywnym zatwierdzeniem przez Główny Urząd Miar. Tą sprawą zajmuje się już jednak prokuratura, czy pracownicy urzędu nie narazili państwa na straty dopuszczając do użytku urządzenie niespełniające wymogów nakreślonych przez rozporządzenie ministra gospodarki.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

 • Finał okręgowego Pucharu Polski przyniósł emocję za cały sezon

  Unia Janikowo zdobywcą okręgowego Pucharu Polski – w nagrodę zespół z Kujaw w przyszłym tygodniu zmierzy się w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu centralnym z I ligowym Zagłębiem Sosnowiec. W finale Unia pokonała we Włocławku Zawiszę Bydgoszcz.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Mocny przyrost zachorowań na COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 843 nowych przypadkach COVID-19 w Polsce, z czego 24 przypadkach w województwie kujawsko-pomorskim. Tak dużego dziennego przyrostu nie mieliśmy w naszym województwie od dawna – właściwie od fazy rozwoju epidemii w marcu.

  Etykiety: covid19
 • Abp Gądecki apeluje do wiernych o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw

  W poczuciu odpowiedzialności za życie i zdrowie Polaków, apeluję ponownie do wszystkich wiernych o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw religijnych - podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu