Jesteś tutaj: HomeBydgoszczInspirowali się architekturą Imre Makovecza

Inspirowali się architekturą Imre Makovecza

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 23 luty 2015 20:36

Poniedziałkowe spotkania Bydgoskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier w bibliotece UKW przebiegało dość intensywnie – organizatorzy zebrania do przekazania mieli bowiem bardzo dużo informacji, a przy tak ciekawej tematyce można by przedyskutować cały wieczór.

 

Konsul Honorowy Węgier Marek Pietrzak odniósł się do uchwały Rady Miasta Bydgoszczy o ustanowieniu patrona węgierskiego skweru nieopodal ul. Marcinkowskiego – Franciszka Floriana Czakiego, który jako pierwszy zaproponował wybudowanie Kanału Bydgoskiego. Uroczystość odsłonięcia miałaby się odbyć pod koniec marca, w okolicach corocznego Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Niewykluczone, że tego dnia Bydgoszcz odwiedzi przedstawiciel dyplomacji Węgier.

 

Spotkanie rozpoczął jednak prezes towarzystwa Eryk Bazylczuk od krótkiej lekcji języka węgierskiego, która poświęcona była liczebnikom. Bazylczuk w młodości studiował na Politechnice w Budapeszcie i przyszło mu wspierać powstanie w 1956 roku.

 

 

O innym absolwencie tej uczelni Imre Makoveczu prelekcję przygotował Dariusz Stopikowski. Makovecz był jednym z bardziej uznanych architektów w XX wieku w Europie. Po za licznymi realizacjami, które budzą zachwyt gości Węgier, jego dziełem było powstanie Węgierskiej Akademii Sztuk Pięknych. Imre Makovecz reprezentował nurt architektury organicznej. Zakładał on, że architektura powinna być kształtowana w analogii do natury. Dariusz Stopikowski przedstawił wiele realizacji Makovecza. W sposób szczególny spodobały się zdjęcia pływalni w Eger.

 

Podczas dyskusji uznano, że być może warto dla ożywienia bydgoskiego krajobrazu nawiązać do inspiracji Makovecza. Towarzystwo ma w planach zorganizowanie, najprawdopodobniej w przyszłym roku, dużej wystawy architektury węgierskiej w Bydgoszczy. Ostatnia taka w Polsce odbyła się w latach 90-tych.

 

- Makovecz rozpoczął studia dwa lata po mnie. Możliwe, że widywaliśmy się na korytarzu – opowiadał Eryk Bazylczuk.

 

Goścmi spotkania byli żywo uczestniczący w dyskusji przedstawicie Rady ds. Estetyki Miasta: prof. Dariusz Markowski i dr Iwona Jastrzębska-Puzowska.

 

Realizacja Imre Makovecza

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

28. lstopada CZARNY DZIEŃ POLSKIEJ SŁUŻBY ZDROWIA.

 

Wiadomości z regionu