Jesteś tutaj: HomeBydgoszczHistoria czaszki polskiego oficera zabitego w Katyniu

Historia czaszki polskiego oficera zabitego w Katyniu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 14 kwiecień 2015 18:04

Dzisiaj w kinoteatrze Adria odbywa się organizowany przez IPN VI przegląd filmowy – Echa Katynia. Przed południem publiczność miała okazję obejrzeć duński film dokumentalny z 2006 roku pt. ,,Czaszka z Katynia”.

Na przedpołudniowe projekcje zaproszono młodzież z bydgoskich szkół. Przy okazji historycy z Instytutu Pamięci Narodowej przygotowali lekcje historii przedstawiając różne ciekawostki. Dowiedzieć się można było, że jesienią 1939 roku Polskę okupowały aż cztery państwa. Oprócz Niemców i Związku Radzieckiego była to też Słowacja i Litwa, które były sprzymierzone z głównymi agresorami.

 

Czaszka znaleziona w Kopenhadze

Film dokumentalny Lisbeth Jensen przedstawia historię czaszki polskiego oficera Ludwika Szymańskiego, którą w 2005 roku znaleziono w jednym z instytutów w Kopenhadze. Okazało się wówczas, że przywiózł ją z Katynia dr Helge Tramsen, który w 1943 roku został wysłany na front wschodni, w celu zbadania masowych grobów w Katyniu. Wraz z grupą wysłanych przez Niemców naukowców zaświadczył on, że polskich oficerów zamordowano w 1940 roku, gdy tereny te znajdowały się pod okupacją sowiecką.

 

Tramsen postanowił czaszkę Ludwika Szymańskiego zabrać do Kopenhagi, aby mieć dowód tej zbrodni. Przez długi czas ukrywał ją jednak, gdyż Dania znajdowała się pod okupacją hitlerowską. Okazało się też, że był on agentem duńskiego ruchu oporu i wewnątrz czaszki przemycił plany niemieckiego zagłębia przemysłowego, które pozwoliły później na zniszczenie go przez brytyjskich pilotów.

 

Film przedstawia nie tylko zawiłe losy duńskiego naukowca, ale też opisuje działania sowieckiej propagandy. Przez długi czas bowiem Związek Radziecki za Katyń winił Niemcy. Próbowano wywierać wpływ na obecnych wraz Tramsenem w Katyniu naukowców, aby zmienili zdanie, grożąc im nawet śmiercią. Dużą wagę miały tutaj zeznania dr Helge Tramsena przed obradującą we Frankfurcie komisją amerykańskiego kongresu, w udowodnieniu, że za tą zbrodnią stała Rosja sowiecka. Sam natomiast do końca życia obawiał się zemsty sowietów. Jego córka Elizabeth zginęła w 1970 roku w niewyjaśnionych okolicznościach w Warszawie.

 

Odnaleziono w Katyniu czaszkę Ludwika Szymańskiego złożono w 2008 roku (czyli już po produkcji filmu) w Kaplicy Katyńskiej w Warszawie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

  Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

 • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

  Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10
 • Oficjalnie: Wybory jeszcze w czerwcu

  Tak jak się spodziewano już od kilku dni – wybory prezydenckie (które pierwotnie miały się odbyć 10 maja) odbędą się 28 czerwca. Dzisiaj decyzję w tej sprawie ogłosiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Wybory mają się odbyć metodą hybrydową, czyli w lokalach wyborczych oraz dla korespondencyjnie dla chętnych.

 • Ministerstwo: Istnieje duża szansa na powodzenie partnerstwa publiczno-prywatnego na drogach wojewódzkich

  Gdy mowa o budowie dróg w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego w naszym województwie mówi się głównie o budowie drogi ekspresowej S-10 na odcinku Bydgoszcz – Toruń. W ramach PPP chce jednak budować również Samorząd Województwa drogi wojewódzkie. Jeżeli się to uda, to będzie to przedsięwzięcie pionierskie, bowiem w Polsce nie zbudowano jeszcze ani kilometra dróg wojewódzkich w tej formule.

  Etykiety: drogi wojewódzkie

Wiadomości z regionu