Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoskie wydawnictwa podziemne w stanie wojennym (wideo)

Bydgoskie wydawnictwa podziemne w stanie wojennym (wideo)

Napisane przez  Ł.R. / A.S. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 13 grudzień 2012 12:52

W okresie stanu wojennego na terenie Bydgoszczy w konspiracji wydawanych było kilka tytułów podziemnych gazet. O szczegółach opowiada nam jeden z wydawców  - radny Stefan Pastuszewski.

 

,,Informator Bydgoski” oraz ,,Bydgoski podziemny serwis informacyjny Solidarności” to zdaniem Stefana Pastuszewskiego najpopularniejsze tytuły okresu stanu wojennego.

 

Nie było wtedy takiej techniki jak dzisiaj. Więc tekst przygotowywany był na zwykłej maszynie komputerowej, a potem przenoszony na powielacz – wyjaśnia nam Pastuszewski, drugą ze stosowanych metod był ,,sitodruk” który wymagał już posiadania bardziej specjalistycznych narzędzi.

 

W gazetach po za głównymi informacjami podawane były nazwiska agentów SB, numery rejestracyjne pojazdów którymi jeździli,  czasopisma wzywały także obywateli do udziału w manifestacjach. Na łamach gazet pojawiały się także informacje o audycjach podziemnego radia Solidarności.

 

Za kolportowanie czasopism o treściach zagrażających ustrojowi groziły sankcje karne – dodaje Pastuszewski. Wiele osób zostało skazanych za drukowanie i kolportaż zakazanych gazet.

 

Więcej w materiale wideo.

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dobry weekend dla bydgoskich klubów w IV lidze

  8 i 9 sierpnia rozegrana została 2 kolejna IV ligi kujawsko-pomorskiej. Liderami po dwóch meczach są z kompletem punktów Włocłavia Włocławek i Sportis Łochowo. Swoje mecze wygrali także Zawisza i Chemik.

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Rolnicy poszkodowani przez COVID-19 dostaną nadzwyczajne wsparcie

  Na najbliższym posiedzeniu Senat ma się zająć projektem ustawy o nadzwyczajnym wsparciu dla rolników, którzy ucierpieli w wyniku pandemii koronawirusa. – Jeżeli Senat ją przyjmie, to prezydent podpisze niezwłocznie i może w ciągu miesiąca zostaną przeprowadzone wypłaty. Spodziewam się, że w ciągu najbliższych kilku tygodni te dodatkowe pieniądze trafią do gospodarstw – zapowiada minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski. Na pomoc ze środków unijnych, która opiewa na kwotę ponad 270 mln euro, będą mogli liczyć m.in. producenci wołowiny, baraniny, mięsa wieprzowego i drobiowego oraz jaj, mleka i roślin ozdobnych.

 • Mocny przyrost zachorowań na COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 843 nowych przypadkach COVID-19 w Polsce, z czego 24 przypadkach w województwie kujawsko-pomorskim. Tak dużego dziennego przyrostu nie mieliśmy w naszym województwie od dawna – właściwie od fazy rozwoju epidemii w marcu.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu