Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrywatyzacja KPEC - Historia

Prywatyzacja KPEC - Historia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 14 grudzień 2012 19:38

Temat prywatyzacji Komunalnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej wraca do bydgoskiej przestrzenni publicznej. Przypominamy sesje Rady Miasta jakie w tej sprawie miały miejsce w roku 2008 i 2009.

Po raz pierwszy radni głosowali nad pomysłem autorstwa prezydentów Konstantego Dombrowicza i Wojciecha Nowackiego w sprawie sprzedaży 99% akcji KPEC-u 26 listopada 2008 roku. Większość radnych ten projekt jednak odrzuciła. Pojawił się wtedy widoczny podział w klubie radnych PiS, gdyż część mimo linii partii zagłosowała za prywatyzacją.

 

Głosowanie do skutku

Mimo odrzucenia projektu prywatyzacyjnego, prezydent Dombrowicz wraz ze swoim zastępcą nie dali za wygraną i już 10 grudnia 2008 roku radni głosowali identyczny projekt jeszcze raz.

 

Wywołało to oburzenie lewicy, która zarzucała traktowanie radnych przedmiotowo i wezwała pozostałych radnych, aby nie pozwolili się tak traktować przez prezydenta Dombrowicza. To nic jednak nie dało i przy 16 głosach za, a 12 przeciw zgoda na prywatyzację została udzielona.

Po raz kolejny wyłamała się część radnych Prawa i Sprawiedliwości.

 

Poseł odchodzi z partii

Odpowiedzią na wyrażenie zgody na prywatyzację KPEC-u rękami radnych PiS-u, poseł tej partii Andrzej Walkowiak zdecydował się na wystąpienie z tej organizacji.

 

Z kolei były radny Sławomir Młodzikowski rozpoczął akcję zbierania podpisów pod projektem uchwały mającym wycofać zgodę na prywatyzację. Zgodnie z przepisami konieczne było uzbieranie tysiąca podpisów mieszkańców Bydgoszczy.

 

Te podpisy trafiły następnie pod weryfikację doradcy prezydenta Bogdana Dzakanowskiego, który dużą część odrzucił, a do niektórych miał wątpliwości czy nie zostały sfałszowane. Z tego powodu o sprawie poinformowano prokuraturę, która wzywała starsze osoby na przesłuchania.

Radni PiS-u postanowili w międzyczasie zgłosić wniosek jako Klub Radnych, przeciwko prywatyzacji. Zwołano nadzwyczajna sesję Rady Miasta, gdzie po raz kolejny głosowano w sprawie przyszłości KPEC-u. Dyscyplinę klubową w Prawie i Sprawiedliwości wprowadził sam prezes Jarosław Kaczyński. Nie wpłynęło to jednak zbytnio na część radnych od początku popierających prywatyzację. Radna Ewa Starosta krytykowała z mównicy szefa bydgoskiego PiS-u posła Tomasza Latosa.

 

Do wycofania zgody na prywatyzacje zabrakło dwóch głosów. Mimo możliwości sprzedaży KPEC jednak do dzisiaj nie został sprzedany, głównie z powodu braku zainteresowania jego zakupem.

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

  • Kluczowe pytanie dla wielu kwestii – jaki będzie nowy budżet Unii Europejskiej?

    Powoli końca dobiega perspektywa finansowa Unii Europejskiej 2014-2020, której rozliczenie zapewne potrwa jeszcze rok, może dwa dłużej, to kluczowe staje się pytanie jak będzie wyglądać perspektywa 2021-2027? Wiele inwestycji planowanych jest w oparciu o środki unijne, począwszy od szczebla rządowego po samorządowych.

    Etykiety: Unia Europejska
  • Spółka marszałkowska jeszcze nie inwestuje, ale prezes dobrze zarabia

    W marcu 2018 roku Sejmik Województwa wyraził zgodę na powołanie spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne. Celem spółki jest prowadzenie dużych inwestycji z ramienia Samorządu Województwa, na razie spółka jeszcze żadnego dużego projektu inwestycyjnego nie prowadzi, natomiast Zarząd Województwa ,reprezentując jedynego wspólnika spółki (Samorząd Województwa) zdecydował o wysokiej pensji dla prezesa.

Wiadomości z regionu

Śledź nas