Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCo dalej z bydgoskim teatrem?

Co dalej z bydgoskim teatrem?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 16 grudzień 2012 10:57

Teatr Polski im. Hieronima Konieczki wymagać będzie remontu za kilkadziesiąt milionów złotych. Wszystko z powodu nienajlepszego stanu technicznego budynku. Ta informacja może stać się dość istotna w dyskusji nad możliwością odbudowy Teatru Miejskiego, który mieścił się na dzisiejszym Placu Teatralnym.

Po pożarze Teatru Miejskiego w 1944 roku zapadła decyzja o jego rozbiórce. W 1945 roku teatr przeniesiono do budynku poniemieckiego teatrzyku przy ulicy Grodzkiej. Mieściła się tam mała scena więc zapadła decyzja o budowie nowego gmachu przy dzisiejszych Alejach Mickiewicza. Budowa rozpoczęła się 1948 roku i już rok później została ukończona. Budynek jak wtedy mówiło miał być tylko rozwiązaniem tymczasowym. Jak jednak pokazuje historia do dnia dzisiejszego pełnił funkcję najważniejszej instytucji teatralnej w Bydgoszczy.

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej głosów o odbudowie obiektu na Placu Teatralnym. Coraz śmielej o tym mówi między innymi wicemarszałek województwa Edward Hartwich. Zawiązało się także stowarzyszenie dążące do odbudowy. Stan techniczny budynku przy Alejach Mickiewicza może być zatem kolejnym argumentem za odbudową Teatru Miejskiego.

 

W czwartek przedstawiciele stowarzyszenia spotkali się z dyrektorem Teatru Polskiego Pawłem Łysakiem, który wyraził poparcie dla ich inicjatywy.

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

  • Kluczowe pytanie dla wielu kwestii – jaki będzie nowy budżet Unii Europejskiej?

    Powoli końca dobiega perspektywa finansowa Unii Europejskiej 2014-2020, której rozliczenie zapewne potrwa jeszcze rok, może dwa dłużej, to kluczowe staje się pytanie jak będzie wyglądać perspektywa 2021-2027? Wiele inwestycji planowanych jest w oparciu o środki unijne, począwszy od szczebla rządowego po samorządowych.

    Etykiety: Unia Europejska
  • Spółka marszałkowska jeszcze nie inwestuje, ale prezes dobrze zarabia

    W marcu 2018 roku Sejmik Województwa wyraził zgodę na powołanie spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne. Celem spółki jest prowadzenie dużych inwestycji z ramienia Samorządu Województwa, na razie spółka jeszcze żadnego dużego projektu inwestycyjnego nie prowadzi, natomiast Zarząd Województwa ,reprezentując jedynego wspólnika spółki (Samorząd Województwa) zdecydował o wysokiej pensji dla prezesa.

Wiadomości z regionu

Śledź nas