Jesteś tutaj: Home

Uruchamianie funduszy unijnych idzie nam najgorzej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 08 listopad 2016 23:02

Wicepremier Mateusz Morawiecki chwalił się w poniedziałek, że Polska należy do czołówki Unii Europejskiej we wdrażaniu polityki spójności w perspektywie 2014-2020. Ministerstwo Rozwoju wskazuje, iż fundusze z nowej perspektywy wdrażamy szybciej niż w poprzedniej gdy rządziła koalicja PO – PSL. Nie wszystkie województwa są jednak równie skuteczne – kujawsko-pomorskie radzi sobie najgorzej.

- Polska inwestuje pieniądze z nowej perspektywy UE najszybciej ze wszystkich krajów członkowskich, w ciągu ostatniego roku wartość płatności dla Polski wyniosła blisko 1 mld euro. Druga jest Portugalia, w przypadku której wartość płatności wyniosła ok. 700 mln euro – chwalił się wicepremier, minister rozwoju, Mateusz Morawiecki.

 

W przypadku Regionalnych Programów Operacyjnych uruchomiono nabór 43% alokacji, z czego zakontraktowano tylko 8% całej alokacji. Jak ocenia Ministerstwo Rozwoju, Samorządy Wojewódzkie, które w ramach RPO rozdysponują 40% funduszy dedykowanych Polsce radzą sobie najgorzej z wykorzystaniem funduszy wsparcia.

 

Najlepiej prezentuje się województwo pomorskie, które uruchomiło już nabory na 69% swojej alokacji, zaś zakontraktowało już 25% wartości alokacji. W wielkopolskim mamy do czynienia z naborem na poziomie 54% i zakontraktowaniem 17%.

 

Najgorzej wypadają trzy województwa – kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie i lubelskie. W naszym województwie ogłoszono nabory na zaledwie 25% alokacji, co jest najgorszym wynikiem wśród polskich województw. Faktyczne zakontraktowanie wynosi zaś 3%, czyli minimalnie jesteśmy lepsi w tej statystyce od lubelskiego.

 

Dopiero w październiku Komisja Europejska zatwierdziła Plan Spójności Komunikacyjnej Drogowej i Kolejowej dla naszego województwa, który w Urzędzie Marszałkowskim powstawał wręcz z bólach. Dość popularnym tematem w Bydgoszczy jest budowa II etapu Trasy Uniwersyteckiej od ul. Wojska Polskiego do al. Jana Pawła II i ul. Glinki. Bydgoski samorząd zabezpieczył pieniądze na rozpoczęcie realizacji tej inwestycji w tym roku. We wrześniu radni musieli poprawić budżet, bowiem okazało się, że dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego w tym roku nie będzie. Konkurs na rozbudowę i budowę dróg wojewódzkich dla miast prezydenckich rozstrzygnięty ma zostać dopiero w lutym 2017 roku.

 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.