Jesteś tutaj: Home

W powiecie świeckim radna również pożegnać może się z mandatem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 22 listopad 2016 19:51

Dużo uwagi poświęcamy dwójce inowrocławskich radnych, których mandaty powinny wygasnąć, gdyż łączyli funkcję radnego miejskiego z ławnikiem sądowym. Decyzję o wygaszeniu ich mandatów podjął wojewoda, rajcy odwołując się do sądu wydłużają fizyczną utratę funkcji. Okazuje się, że w podobnej sytuacji jest też radna Maria Jankowska z gminy Warlubie w powiecie świeckim.

Zgodnie z przepisami radna powinna w ciągu trzech miesięcy od złożenia ślubowania zrzec się funkcji ławnika, co powinno nastąpić najpóźniej w marcu ubiegłego roku. Jak stwierdza Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy, radna Jankowska w wykazie ławników funkcjonowała jeszcze do października 2015 roku.

 

8 stycznia br. na wniosek wojewody sprawą radnej zajęła się Rada Gminy Warlubie. Jak dowiadujemy się z protokołu z tych obrad, w głosowaniu radni w większości stanęli w obronie swojej koleżanki. Dlatego też 5 maja wojewoda wydał zarządzenie zastępcze o wygaszeniu mandatu radnego. Radna odwołała się od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy.

 

W dniu 21 września sąd oddalił odwołanie radnej i tym samym utrzymał zarządzenie wojewody. Mamy zatem do czynienia z identycznym werdyktem jak w przypadku dwójki inowrocławskich radnych – Lidii Stolarskiej i Jarosława Kopcia. Radna może wnieść jeszcze kasację od tego orzeczenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

 

Radna Maria Jankowska uzyskała mandat z listy KWW Samorząd 2014.

 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.