Jesteś tutaj: Home

Ministerstwo Kultury zaniepokojone dominacją niemieckiego kapitału medialnego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 03 grudzień 2016 19:16

Express Bydgoski i Gazeta Pomorska zależne są od niemieckiej grupy Verlagsgruppe Passau. W Polsce funkcjonują w ramach podległego Verlagsgruppe Polska Presse. Swój niepokój wobec tej sytuacji wyraził w ostatnim tygodniu wiceminister Kultury Jarosław Sellin.

 

Na posiedzeniu sejmowej komisji kultury i środków przekazu wiceminister Jarosław Sellin podkreślał, iż kapitał ma narodowość, a co za tym obecna na rynku mediów sytuacja jest problematyczna, dlatego resort planuje podjąć działania na rzecz zwiększenia pluralizmu własnościowego mediów w Polsce.

 

- Najbardziej bulwersująco wygląda sytuacja na rynku dzienników i czasopism regionalnych. Zdecydowanie największa liczba tytułów o największym nakładzie wydawana jest przez grupę PolskaPress, która jest częścią niemieckiej grupy medialnej Verlagsgruppe Passau. Wydaje ona 10 dzienników regionalnych w 15 województwach – mówił wiceminister Jarosław Sellin. Przedstawiciel ministerstwa kultury wyczytuje następnie wszystkie tytuły grupy PolskaPresse, w tym Gazetę Pomorską i Express Bydgoski.

 

Podczas posiedzenia komisji odczytano również raport Europejskiego Federacji Dziennikarzy (ponad 200 tys. członków w 29 krajach Europy) -,,Obcy kapitał w 3/4 niemiecki opanował 85% rynku w Europie Środkowej, w tym ponad 50% rynku prasowego. Stary monopol państwa totalitarnego został w Europie Środkowej zmieniony na monopol obcego kapitału, gdzie niemieccy właściciele gazet w Polsce, Czechach i na Węgrzech próbują narzucać swój zgodny z interesem narodowym punkt widzenia. To wielkie zagrożenie dla niezależnego dziennikarstwa i wolności myśli”.

 

Dużo lepiej wygląda już sytuacja na rynku dzienników ogólnopolskich i tygodników opiniotwórczych. Jak wyjaśniał Jarosław Sellin w przypadku dzienników wśród 10 wydawanych tytułów mamy dwa zależne od obcego kapitału - ,,Fakt” szwajcarsko-niemieckiej grupie (obecnie dziennik o największym nakładzie) oraz znacznie mniej popularny ,,Puls Biznesu” szwedzkiej grupy. Wśród tygodników dominuje zdecydowanie kapitał Polski – najpopularniejsza jest Angora (wydawcy Gazety Wyborczej) oraz katolicki Gość Niedzielny.

 

19 kwietnia 1346 roku

król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.