Jesteś tutaj: Home

Kryzys parlamentarny

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 18 grudzień 2016 22:26

Politycznie był w ten weekend dużo się działo – odbyło się kilka manifestacji, posłowie opozycji okupują sale sejmową. Przedstawiamy najważniejsze fakty i pojawiające się postulaty.

W piątek poseł Michał Szczerba z mównicy sejmowej protestował przeciwko planom reorganizacji zasad pracy dziennikarzy w Sejmie, które przez media nie zostały zbyt dobrze przyjęte. Działanie posła Szczerby utrudniało dalsze prowadzenie obrad dlatego marszałek Marek Kuchciński zdecydował o wykluczeniu go z obrad. Po tym rozpoczęła się okupacja mównicy sejmowej przez posłów opozycji. Brak możliwości prowadzenia dalszych obrad sprawił, posiedzenie wznowiono dopiero wieczorem w sali kolumnowej. W posiedzeniu, w którym uczestniczyli tylko posłowie PiS oraz kilku niezależnych uchwalony został budżet. W tym samym czasie opozycja nadal okupowała salę plenarną.

 

Zdaniem posła Krzysztofa Brejzy (PO) przeprowadzonych w sali kolumnowej głosowań nie można uznać za legalne. Parlamentarzysta uważa, że część polityków PiS w tym Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro na liście obecności wpisali się już po zakończeniu obrad. Z tego też powodu Brejza złożył zawiadomienie do prokuratury. Opozycja oczekuje powtórzenia obrad w najbliższy wtorek.

 

Według posła Łukasza Schreibera (PiS), który był jednym z sekretarzy tego posiedzenia, podczas procedowania było kworum stąd też obrady należy uznać za ważne. Kancelaria Sejmu natomiast miała powiadomić wszystkich posłów o miejscu posiedzenia. Z nagrań opublikowanych przez posłów opozycji z sali plenarnej wynika, że wszyscy wiedzieli o tym, że posiedzenie będzie kontynuowane w sali kolumnowej.

 

Mediacje w sporze próbuje podjąć prezydent Andrzej Duda.

 

W sobotę późnym wieczorem wicemarszałek Sejmu spotkał się z przedstawicielami mediów. Ustalono, że budzące kontrowersje zmiany zasad udziału dziennikarzy w posiedzeniach Sejmu będą na nowo omówione. Spotkanie w tej sprawie zaplanowano na poniedziałek. O dialog z dziennikarzami apelował również prezydent Andrzej Duda.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 27.03.2020 r. (godz. 14.00):

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –33.

- liczba osób hospitalizowanych –67.

- skumulowana liczba osób aktualnie w kwarantannie – 6683.

- liczba osób objętych nadzorem – 1851.

- liczba pobranych próbek – 1413.

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP