Jesteś tutaj: Home

Kryzys parlamentarny

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 18 grudzień 2016 22:26

Politycznie był w ten weekend dużo się działo – odbyło się kilka manifestacji, posłowie opozycji okupują sale sejmową. Przedstawiamy najważniejsze fakty i pojawiające się postulaty.

W piątek poseł Michał Szczerba z mównicy sejmowej protestował przeciwko planom reorganizacji zasad pracy dziennikarzy w Sejmie, które przez media nie zostały zbyt dobrze przyjęte. Działanie posła Szczerby utrudniało dalsze prowadzenie obrad dlatego marszałek Marek Kuchciński zdecydował o wykluczeniu go z obrad. Po tym rozpoczęła się okupacja mównicy sejmowej przez posłów opozycji. Brak możliwości prowadzenia dalszych obrad sprawił, posiedzenie wznowiono dopiero wieczorem w sali kolumnowej. W posiedzeniu, w którym uczestniczyli tylko posłowie PiS oraz kilku niezależnych uchwalony został budżet. W tym samym czasie opozycja nadal okupowała salę plenarną.

 

Zdaniem posła Krzysztofa Brejzy (PO) przeprowadzonych w sali kolumnowej głosowań nie można uznać za legalne. Parlamentarzysta uważa, że część polityków PiS w tym Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro na liście obecności wpisali się już po zakończeniu obrad. Z tego też powodu Brejza złożył zawiadomienie do prokuratury. Opozycja oczekuje powtórzenia obrad w najbliższy wtorek.

 

Według posła Łukasza Schreibera (PiS), który był jednym z sekretarzy tego posiedzenia, podczas procedowania było kworum stąd też obrady należy uznać za ważne. Kancelaria Sejmu natomiast miała powiadomić wszystkich posłów o miejscu posiedzenia. Z nagrań opublikowanych przez posłów opozycji z sali plenarnej wynika, że wszyscy wiedzieli o tym, że posiedzenie będzie kontynuowane w sali kolumnowej.

 

Mediacje w sporze próbuje podjąć prezydent Andrzej Duda.

 

W sobotę późnym wieczorem wicemarszałek Sejmu spotkał się z przedstawicielami mediów. Ustalono, że budzące kontrowersje zmiany zasad udziału dziennikarzy w posiedzeniach Sejmu będą na nowo omówione. Spotkanie w tej sprawie zaplanowano na poniedziałek. O dialog z dziennikarzami apelował również prezydent Andrzej Duda.

 

99. rocznica powrotu Bydgoszczy do niepodległej Polski

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.