Jesteś tutaj: Home

SKM dla Torunia czyli BiT City II

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne środa, 28 grudzień 2016 19:26

Powstanie Szybkiej Kolei Miejskiej staje się coraz bardziej śmiałym projektem władz Torunia. Duże inwestycje kolejowe w granicach administracyjnych Torunia mogłyby się odbyć przy wsparciu środków unijnych w ramach tzw. BiT City II. Taką koncepcje zgłoszono do Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Do tej pory nazwa BiT City II pojawiała się głównie w wypowiedziach marszałka Piotra Całbeckiego. Gdyby zapytać jednak kujawsko-pomorskich samorządowców o BiT City II np. z Bydgoszczy czy Inowrocławia, to zapewne za dużo nie byliby wstanie powiedzieć, bowiem konkretnych założeń opinii publicznej nie przedstawiono. W Kontrakcie Terytorialnym wskazuje się rozszerzenie funkcjonującego już BiT City w ramach BiT City II o Inowrocław, Włocławek i Grudziądz. Przed rokiem na jednym z włocławskich portali ukazała się publikacja, że planuje się w tych miastach węzły przesiadkowe. Co jednak i jak? - za dużo konkretów tutaj nie ma. Być może do BiT City II zostanie zaliczona przebudowa ulicy Magazynowej wraz z tunelem do dworca PKP w Inowrocławiu – prace nad tą inwestycją trwają bowiem dość intensywnie (z drugiej strony trzeba mieć jednak świadomość, że wojewódzki plan transportowy nie zakłada zwiększenia liczby połączeń kolejowych Inowrocławia z Bydgoszczą i Toruniem, więc efekty inwestycji nie będą specjalnie duże).

 

Na pewne konkrety natrafić można już na stronie internetowej zarządzanej przez toruński magistrat. Tam mówi się o dość ambitnych projektach kolejowych dla tego miasta - W nowej perspektywie przeprowadzone zostaną także inwestycje kolejowe tj.: modernizacja infrastruktury na odcinku Toruń Główny - Toruń Wschodni, rewitalizacja dworców Toruń Wschodni i Toruń Miasto, modernizacja mostu kolejowego, budowa i modernizacja przystanków kolejowych, a także budowa wiaduktu kolejowego.

 

Ministerstwo Rozwoju w marcu opublikowało prezentacje poświęconą Programowi Operacyjnemu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 poświęcone inwestycją w ramach działania 5.2 na kolej miejską. Wskazano w niej nawet listę przedsięwzięć ujętych w Kontrakcie Terytorialnym dla poszczególnych województw. Dla kujawsko-pomorskiego pojawia się tylko jedno zadanie BiT City III (być może literówka, a być może jest to efekt rozmów nad renegocjacją Kontraktu o których opinia publiczna nie wie). Polegać ma on na: Modernizacja linii kolejowej nr 353 na odcinku Toruń Główny- Toruń Wschodni wraz z infrastrukturą dworcową oraz budową nowych przystanków kolejowych w Toruniu.

 

Słowem nie wspomniano o Bydgoszczy, Inowrocławiu czy Włocławku!

 

Inne projekty wskazane w prezentacji to chociażby duża rozbudowa SKM w Trójmieście, Pomorskiej Kolei Metropolitalnej czy nawet budowa Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Aglomeracyjną Kolej Podmiejską chce stworzyć również Rzeszów.

 

W gwoli wyjaśnienia, na temat konkursu w ramach działania 5.2 z POiŚ pisałem dzisiaj jako potencjalnym źródle finansowania budowy linii kolejowej do Portu Lotniczego Bydgoszcz. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, które wskazało taką drogę, zaznacza jednak, że konieczne byłoby uznanie tej inwestycji przez Samorząd Województwa.

 

O BiT City

Projekt BiT City realizowany był w ramach perspektywy unijnej 2007-2013. Był to dość rozbudowany projekt w ramach, którego poprawiono komunikację kolejową pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem wraz z przebudową kilku przystanków, w tym wiaduktu kolejowego w Solcu Kujawskim oraz projekty tramwajowe w największych miastach województwa. W przypadku Bydgoszczy był to tramwaj do Fordonu.

 

Warto wskazać, że pierwotnie BiT City zakładało budowę linii kolejowej na lotnisko w Bydgoszczy. Z tego zamiaru jednak później zrezygnowano, przesuwając te pieniądze na inne zadania, przede wszystkim w kierunku inwestycji w Solcu Kujawskim.

 

Bydgoszcz ma nieco inną wizję

Jak już wspomniałem w Kontrakcie Terytorialnym pojawiają się luźne zapisy dotyczące włączenia do BiT City Inowrocławia, Grudziądza i Włocławka. Rada Miasta Bydgoszczy w jednym stanowisk wskazuje, że za swój priorytet widzi obok lepszej komunikacji kolejowej z Inowrocławiem, również z Nakłem nad Notecią, Szubinem i Kcynią.

 

W polityce Zarządu Województwa kierunek powiatu nakielskiego funkcjonuje co najwyżej jako dalej nieokreślona przyszłość

 

 

 

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.