Jesteś tutaj: Home

Powstanie Wielkopolskie pojawi się w podstawie programowej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 11 styczeń 2017 18:08

Po konsultacjach społecznych Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało się zmodyfikować projekt podstawy programowej nauczania historii. Ważnym elementem jest uwzględnienie w planie nauczania klas IV – VIII tematyki związanej z Powstaniem Wielkopolskim oraz tematami pokrewnymi. Z punktu widzenia tożsamości Kujaw jest to bardzo ważna zmiana.

 

Poprzednia wersja podstawy programowej spotkała się z dużą krytyką w Wielkopolsce, ale negatywne głosy płynęły również z naszego regionu – wszystko za sprawą pominięcia w podstawie tego ważnego zrywu niepodległościowego, który stał się wielkim sukcesem narodu polskiego. Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Marek Gralik poinformował nas, że w jego ocenie było to przeoczenie i Powstanie Wielkopolskie w podstawie programowej powinno się znaleźć.

 

Tak też się stało, bowiem w nowej wersji podstawy znalazł się zapis - przedstawia proces wykuwania granic: wersalskie decyzje a fenomen Powstania Wielkopolskiego i powstań śląskich (zachód) - federacyjny dylemat a inkroporacyjny rezultat (wschód);

 

Podpisany w czerwcu 1919 roku Traktat Wersalski zdecydował o powrocie Bydgoszczy i Pomorza do Polski. Wpływ na pozycję negocjacyjną polskiej delegacji, którą stanowił Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski miało na pewno zwycięskie Powstanie Wielkopolskie, którego 98-tą rocznicę właśnie obchodzimy. Za nami obchody w Inowrocławiu i Kruszwicy, wcześniej również w Bydgoszczy. W najbliższą sobotę uroczystości odbędą się natomiast w Szubinie, mieście, które miało strategiczne znaczenie.

 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.