Jesteś tutaj: Home

Utrata trzech radnych przez kujawsko-pomorskie niemal pewna

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 23 styczeń 2017 00:46

Na początku stycznia informowaliśmy, iż zaledwie 712 mieszkańców dzieliło w III kwartale 2016 roku województwo kujawsko-pomorskie do zmniejszania liczebności radnych Sejmiku Województwa o trzech. Wszystko wskazuje na to, że magiczną liczbę 2 mln mieszkańców przekroczyliśmy w IV kwartale.

Zgodnie z ustawą o samorządzie województwa w województwach do 2 mln mieszkańców liczba radnych wynosi 30. Za każde kolejne 500 tys. zwiększa się liczba członków Sejmiku Województwa o 3. Na dzień 30 września – tak jak pisaliśmy, kujawsko-pomorskie według komisarzy wyborczych liczyło 2 mln i 712 mieszkańców (komisarze liczą tylko osoby przebywające na pobyt stały, stąd też ich statystyki przedstawiają w naszym województwie mniejszą liczbę mieszkańców niż GUS). Od utraty 3 mandatów dzieliło nas zatem zaledwie 712 mieszkańców.

 

Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała już dane za IV kwartał (stan na 31 grudnia 2016) dla delegatur w Bydgoszczy i we Włocławku. Odnotowano spadek liczby mieszkańców o 2327 osoby. Dla potwierdzenia utraty trzech radnych musimy jeszcze poczekać na dane dotyczące rejonu Torunia. Spodziewać możemy się również w tym rejonie wyniku ujemnego. Dla zachowania bieżącej liczby radnych, w rejonie toruńskim musiałoby przybyć przynajmniej 1615 mieszkańców, co jest bardzo mało prawdopodobne.

 

Nie oznacza to jednak, że wygasną jakiekolwiek mandaty radnych – po prostu w wyborach w 2018 wybierzemy ich mniejszą ilość. Z naszych obliczeń wynika, że po jednym radnym straciłyby okręgi: grudziądzki, toruński oraz włocławski. Trzeba jednak zauważyć, że okręg grudziądzki miałby tylko 4 radnych, gdy ordynacja wyborcza do sejmiku wymaga wybierania przynajmniej 5 radnych. W takiej sytuacji wymagana byłaby zmiana granic okręgów wyborczych lub dokonanie nowego podziału województwa na okręgi.

 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.