Jesteś tutaj: Home

Za dwa lata radnych w sejmiku będzie mniej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 26 styczeń 2017 18:58

W poniedziałek zapowiadaliśmy, iż najprawdopodobniej liczba mieszkańców województwa według komisarza wyborczego spadła poniżej 2 mln osób. Dzisiaj możemy podkreślić, że jest to dokładnie 1 997 658, a co za tym idzie w wyborach samorządowych w 2018 roku wybierzemy nie 33 radnych wojewódzkich, ale tylko 30.

Zgodnie z ustawą o samorządzie województwa w województwach do 2 mln mieszkańców liczba radnych wynosi 30. Za każde kolejne 500 tys. zwiększa się liczba członków Sejmiku Województwa o 3. Na dzień 31 grudnia było to: 1 997 658. W porównaniu z danymi na dzień 30 września, ubyło ponad 3 tys. mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. (komisarze liczą tylko osoby przebywające na pobyt stały, stąd też ich statystyki przedstawiają w naszym województwie mniejszą liczbę mieszkańców niż GUS)

 

Jeżeli w oparciu o aktualne dane komisarza wyborczego przeliczymy liczbę radnych wybieranych w okręgach, to bez zmian pozostanie reprezentacja w okręgach nr 1 (Miasto Bydgoszcz) – 5 radnych; 2 (powiaty: bydgoski, nakielski, sępoleński, świecki i tucholski) – 6 radnych oraz 5 (powiaty: inowrocławski, mogileński, radziejowski, żniński) – 5 radnych.

 

Mniej radnych byłoby wybieranych w pozostałych okręgach po wschodniej stronie Wisły – 3 (Miasto Grudziądz i powiaty: grudziądzki, brodnicki, golubsko-dobrzyński i wąbrzeski) – 4 radnych; 4 (Miasto Toruń oraz powiaty: toruński i chełmiński) – 5 radnych oraz 6 (Miasto Włocławek oraz powiaty: włocławski, aleksandrowski, lipnowski i rypiński) – 5 radnych.

 

Zgodnie z ordynacją wyborczą w okręgu wybieranych musi być przynajmniej 5 radnych. W przypadku okręgu obejmującego Grudziądz ten wymóg nie będzie spełniony, zatem konieczna będzie zmiana granic okręgów.

 

- Powinniśmy już teraz zacząć o tym rozmawiać – ocenia radny wojewódzki Roman Jasiakiewicz - Bydgoszcz powinna tworzyć jeden okręg z powiatem bydgoskim.

 

Taka sytuacja ma miejsce chociażby w okręgu obejmującym Toruń i powiat toruński. Przez to zjawisko przeprowadzania się mieszkańców Torunia na tereny podmiejskie nie jest aż tak odczuwalne dla reprezentacji tego miasta w sejmiku, jak już w przypadku Bydgoszczy.

 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.