Jesteś tutaj: Home

To może być kolej dużych prędkości

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 30 styczeń 2017 13:21

PKP PLK ogłosiło dzisiaj przetarg zakładający dostosowanie prędkości na odcinku Inowrocław – Bydgoszcz – Tczew linii kolejowej nr 131 do 200 km/h. Duża liczba przejeżdżających pociągów generuje problemy związane z przepustowością tej linii, dlatego też PKP chce przeznaczyć ponad 30 mln zł na zwiększenie prędkości maksymalnej. Pociągi towarowe będą mogły jeździć natomiast 120 km/h.

 

Szacuje się, że dziennie po tej linii przejeżdża ponad 90 pociągów. Zwiększenie prędkości maksymalnej automatycznie zwiększy również przepustowość tej linii. Firmy zainteresowane realizacją inwestycji w trybie ,,projektuj i buduj” mogą do 7 marca składać oferty. Inwestycja powinna zakończyć się w ciągu dwóch lat. Łącznie planuje się modernizację ponad 100 km torów na linii nr 131.

 

W ramach realizacji tej inwestycji planuje się kompleksową wymianę sieci trakcyjnej.

 

Modernizacje czeka również równoległa do linii nr 131 linia 201, która biegnie przez Kościerzynę. Docelowo linia 201 będzie dedykowana pod transport towarowy, zaś 131 pasażerski.

 

Dla mieszkańców naszego regionu oznaczać będzie to, że szybciej dojedziemy pociągiem do Trójmiasta i Poznania. Zapewne wpłynie to również korzystnie na czas przejazdu pociągów regionalnych na trasie Bydgoszcz – Inowrocław.

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 157

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów