Jesteś tutaj: Home

Awantura w Sejmie po szczycie UE

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 09 marzec 2017 21:38

W Brukseli Donald Tusk został wybrany do pełnienia roli przewodniczącego Rady Europejskiej w kolejnej kadencji, pomimo sprzeciwu Polski. Ryszard Petru zażądał w związku z tym dymisji rządu Beaty Szydło. Prezes PiS Jarosław Kaczyński w odpowiedzi nazwał Nowoczesną i Platformę Obywatelską ,,partią zewnętrzną”.

Kandydaturę Donalda Tuska poparło 27 państw, przeciwko była tylko Polska. Polskim kandydatem na to stanowisko był były działacz PO Jacek Saryusz-Wolski (wyrzucony z partii za konkurowanie z Tuskiem).

 

- Wnoszę o przerwanie obrad do czasu powrotu premier Beaty Szydło i złożenia honorowej dymisji rządu – wnioskował z mównicy sejmowej Ryszard Petru – Skala upokorzenia polskiego rządu jest dramatyczna, zostaliście bez sojuszy – kontynuował.

 

Wypowiedź lidera Nowoczesnej natychmiast zripostował Jarosław Kaczyński, którego wystąpienie posłowie opozycji próbowali zakłócać okrzykami ,,Donald Tusk” - Swego czasu, już dość dawno temu, ale moje pokolenie świetnie to pamięta, prezydent de Gaulle używał takiego określenia ,,partia zewnętrzna”. Mówił to o ludziach, którzy byli otumanieni szaleńczą i zbrodniczą ideą, ale w coś wierzyli. Wy nie wierzycie w nic, poza waszymi interesami i interesikami. Wy jesteście partią zewnętrzną, wy kompromitujecie Polskę i jesteście przeciw Polsce!

 

Po wystąpieniu Kaczyńskiego posłowie Prawa i Sprawiedliwości zaczęli wznosić okrzyk ,,Polska”.

 

Polska nie podpisze konkluzji szczytu

Premier Beata Szydło zapowiedziała w Brukseli - Rada Europejska straciła okazję do tego, by mieć przewodniczącego, który mógł wprowadzić nas na pole głębokich reform.

 

W opinii premier polskiego rządu bez reform Unia Europejska nadal będzie trawiona wewnętrznym kryzysem - Dla Polski najważniejsze są zasady, nie ma takiego kompromisu, za który sprzedalibyśmy interes Polski, polskiego państwa i polskich obywateli - podkreśliła.

 

Premier zapowiedziała również, że dokumentu z konkluzjami dzisiejszego szczytu UE nie przyjmie, przez mogą pojawić się wątpliwości co do jego legalności.

 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.