Jesteś tutaj: Home

Minister rolnictwa gościł na Kujawach

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 13 marzec 2017 17:28

W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się dzisiaj konferencja poświęcona rozwojowi terenów wiejskich. Gościł na niej minister Krzysztof Jurgiel, który uważa, że ostatni rok był bardzo dobrym okresem dla polskiej wsi o czym świadczyć ma rekordowa wartość eksportu zagranicznego. Konferencja miała służyć również wypracowaniu strategii dla rozwoju kujawsko-pomorskiego rolnictwa.

 

- Duża część dochodu w województwie kujawsko-pomorskim to jest właśnie rolnictwo i przemysł rolno-spożywczy, dlatego m.in. funkcjonuje zespół rolny przy wojewodzie, który rozwiązywał i rozwiązuje wiele problemów – powiedział na konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który następnie ministrowi Jurgielowi podziękował, w sposób szczególny, za wsparcie jakie udzielił resort w ubiegłym roku kujawsko-pomorskim rolnikom, którzy ucierpieli w wyniku wystąpienia zjawiska przezimowanie.

 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi obecnie spotkania terenowe w województwach. Wizyta ministra Krzysztofa Jurgiela w Bydgoszczy była siódmym z rzędu tego typu spotkaniem.

 

- Moim celem jest to, aby w tym zespole o którym mówił wojewoda, wyłoniła się grupa programowa – wyjaśniał minister Krzysztof Jurgiel - Ich zadaniem będzie wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi wypracowanie dla województwa programu rozwoju obszarów wiejskich.

 

Minister zaznaczał również, że rok 2016 był bardzo dobrym z punktu widzenia zagranicznej wymiany handlowej - Jeżeli chodzi o eksport promocja była bardzo skuteczna, w sumie Polska ma dostęp do 72 rynków rolnych i eksport w ubiegłym roku wyniósł 24 mld euro, czyli najwięcej w historii od 1990 roku. Import wyniósł 17 mln euro, czyli nadwyżka sięgnęła 7 mld euro.

 

19 kwietnia 1346 roku

król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.